Nepodceňujte bezpečnost na silnici

Proč jsou pneumatiky důležité?

Význam kvalitních pneumatik by se nikdy neměl podceňovat. Pneumatiky jsou mimořádně důležité, protože jsou jediným kontaktním bodem mezi automobilem a vozovkou. Každá pneumatika se povrchu vozovky dotýká plochou, která je svojí velikostí srovnatelná s rozměrem pohlednice. Proto je z hlediska bezpečnosti velmi důležité, aby byla vždy v dokonalém stavu.

Jaká je funkce pneumatik?

Funkce pneumatik

Pneumatiky plní ve zkratce čtyři hlavní funkce:

  1. Podpírají automobil: čtyři pneumatiky nesou hmotnost automobilu.
  2. Pohlcují nerovnosti povrchu vozovky: vzduch nebo dusík v pneumatikách funguje jako pružina, čímž se velmi zvyšuje pohodlí jízdy.
  3. Přenášet trakční a brzdné síly: právě díky pneumatikám se vozidlo může pohybovat i zastavit.
  4. Řízení: pneumatiky se natáčí, když otáčíte volantem. 

Proč je důležité moci se spolehnout na dobré pneumatiky?

Na pneumatiky je důležité se moct spolehnout

Kvalitní pneumatiky jsou především zárukou bezpečné a pohodlné jízdy, ale také ovlivňují ovládání vozidla a náklady na pohonní hmoty. Pneumatiky nízké kvality mohou snižovat výkon vozidla, prodlužovat brzdnou dráhu a snadněji sklouznou do smyku. Na druhou stranu nepřiměřený tlak nebo opotřebené pneumatiky zvyšují spotřebu pohonných hmot, emise CO2 a drasticky ohrožují bezpečnost cestujících. Myslete tedy nejdříve na bezpečnost, až pak na to, kolik je cena pořízené pneumatiky. Nesnažte se tedy za každou cenu ušetřit, vaše bezpečnost je důležitější.

Výběr pneumatik

Nejdůležitější je výběr

Před nákupem pneumatik je nutno věnovat zvýšenou pozornost právě samotnému výběru pneumatik, který není zrovna jednoduchou záležitostí. Z hlediska životnosti pneumatik je dobré vědět jaký je terén, kterým budete nejčastěji jezdit a za jakého počasí. Tak jako motoristé jsou různí, stejně tak se najdou druhy pneumatik, které můžou být pro někoho vhodné a pro někoho jiného zas nevhodné. Záleží také na tom, kolik finančních prostředků můžete do nákupu nových pneumatik investovat. V tomto bodu výrazně doporučujeme, abyste se nesnažili za každou cenu ušetřit, nejen, že je pravděpodobnější, že bezpečnost nebude stoprocentní, ale hodně často se snaha ušetřit ve skutečnosti ukáže jako podstatně méně ekonomická varianta. 

Jak se mohu vyhnout poškození pneumatik?

Jak předejít poškození pneumatik

  • Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách. Optimální tlak je uveden na různých štítcích umístěných v automobilu (obvykle z vnitřní strany krytu palivové nádrže nebo na vnitřní straně dveří řidiče). Doporučujeme tuto kontrolu provádět nejméně jednou měsíčně, a to když jsou pneumatiky chladné. Podhuštěné pneumatiky znamenají, že se vozidlo bude hůře ovládat, prodlouží se jeho brzdná dráha a pneumatiky se rychleji opotřebují. Přehuštěné pneumatiky snižují přilnavost, brzdění je méně stabilní a ovládání vozidla je omezenější, což může vést ke vzniku potenciálně nebezpečných situací. Seznamte se s dalšími informacemi o správném tlaku v pneumatikách.
  • Pravidelně kontrolujte stav pneumatik. Pokud se vyskytují příznaky poškození, opotřebení nebo jiných vad pneumatik doporučujeme tuto skutečnost nezanedbat a pro jistotu co nejdříve navštívit servisní místo.
  • Pokud pneumatika utrpí náraz, je vždy lepší nechat ji v servisu neodkladně zkontrolovat, aby se zjistilo, zda nedošlo k jejímu vnitřnímu poškození.
  • Pravidelně kontrolujte hloubku dezénu. Zákonné minimum pro letní pneumatiky je 1,6 mm. Výměnu pneumatik však doporučujeme v okamžiku, kdy je hloubka menší než 3 mm (nebo 4 mm u zimních pneumatik).
  • Pokud zaslechnete neobvyklé zvuky nebo pokud automobil začne vibrovat, musíme zkontrolovat vyvážení kol seřízení geometrie kol. Toto je v každém případě potřeba provádět každých 15 000 kilometrů.