36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Kdy vyměnit pneumatiky?

Čtyři malé kontaktní plochy, každá o velikosti pohlednice, jsou to jediné, co spojuje vaše vozidlo s povrchem vozovky. Stojí mezi vámi a situacemi, které mohou ohrozit váš život. Je tedy skutečně důležité věnovat pneumatikám dostatečně velkou pozornost. Musí být správně nahuštěné a v případě opotřebení nebo poškození je nutná výměna. Přečtěte si nasledující článek o tom, kdy je potřeba vyměnit pneumatiky a na co si dát pozor.

Funkce pneumatik

 

Pneumatiky splňují čtyři základní funkce:

 

  1. Tlak obsažený v kole zprostředkovává přepravu hmotnosti vozu na silnici.
  2. Působí jako tlumiče nárazů, protože pohlcují náraz z povrchu, což zlepšuje komfort jízdy.
  3. Korigují pohyb při zrychlení a poskytují odpor při brzdění, díky němuž auto efektivně zrychluje a brzdí.
  4. Dávají směr - díky vzoru běhounu splňují pneumatiky funkci řízení (poskytují směr přenášením bočních sil).
 hromada pneumatik, které leží na polici
žena opravuje pneumatiku červeného auta

Opotřebení běhounu

 

Výměna pneumatik se doporučuje, když je hloubka dezénu letní pneumatiky menší 3 mm a 4 mm v případě zimních pneumatik. Zákon sice stanoví zákon, že hloubka u letní pneu může být až 1,6 mm, zde se ale technici i výrobci více méně shodnují na tom, že není vhodné nechat zajít opotřebení tak daleko. Když je hloubka dezénu nižší než doporučované hodnoty, může to mít vážný vliv na výkon pneumatik a bezpečnost na silnici.

 

Opotřebení pneumatiky se dá měřit různými způsoby, můžete si k tomu pořídit speciální hloubkoměr, který najdete k dostání téměř v každém autoservisu. Velká spousta pneumatik má již chytře vyražené tyto údaje na pneumatice a fungují různě. Najdete pneumatiky na kterých je vyražené číslo nebo symbol, ale také takové, na kterých se opotřebení pneumatiky projevuje tak, že původní číslo se oježděním nahrazuje číslem nižším, což vám v určitém bodu ulehčí přesně rozpoznat, kdy je čas pořídit novou pneumatiku.

 

Jednoduchý způsob měření je také zasunout 5Kč minci, tak aby byla pětka obráceně do drážky pneumatiky. Pokud vidíte celou číslici 5, je hloubka menší než doporučený limit a doporučuje se pneumatiku vyměnit.

Kontrola poškození pneumatiky

 

  • Nerovnoměrné opotřebení (na obou stranách pneumatiky)
  • Zářezy, natržená místa, trhliny nebo vyboulení na boční stěně
  • Poškození způsobené nárazy, zejména při jízdě na hrubém a nerovnoměrném povrchu
  • Kameny nebo jiné ostré předměty zachycené v pneumatice
  • Poškození disku, které může vést k poškození pneumatik
  • Stárnutí pneumatik

 

Toto vše může být příčinou poškození, které ohrožuje bezpečnost pneumatik. V případě výskytu některé z výše uvedených situací doporučujeme, abyste co nejdříve navštívili specialisty v servisech First Stop.

muž kontroluje poškození pneumatik
 muž stojící před řadou nových zaparkovaných aut v obchodě s auty

Výběr pneumatiky

 

Rozhodování při výběru nové pneumatiky zpravidla nebývá vůbec jednoduché. Možností se nabízí hned několik, samozřejmostí ovšem je, že nejdůležitější je vybrat si ten správný rozměr a zátěžový index. Rozměr pneumatiky, která je pro váš automobil potřeba najdete zapsaný ve velkém technickém průkazu. Následně je potřeba zvážit, za jakých podmínek a ročního období budete jezdit.

 

Záleží jenom na vás, zda se rozhodnete pro nákup letních, zimních nebo celoročních pneumatik. Nezapomínejte na důležitost pneumatik a při výběru dbejte hlavně na kvalitu, nedoporučuje se pořizovat pneumatiky za nejnižší cenu. To co se vám může před nákupem zdát jako ekonomické řešení, vás může po nákupu překvapit vyššími náklady, volte tedy pečlivě.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky