36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Udržte se na vozovce

Jsou-li pneumatiky nahuštěné na správný tlak, opotřebovávají se rovnoměrně a jízda na takových pneumatikách je pohodlnější, příjemnější, ekologičtější a bezpečnější. V Evropě se každý rok zničí 55,6 milionů pneumatik kvůli nesprávnému nahuštění. Nesprávná hodnota tlaku bývá tedy jedním z hlavních faktorů opotřebení pneumatik.

Proč je potřeba kontrolovat tlak pneumatik?

 

Správný tlak v pneumatikách má mnoho výhod, například následující:

 

  • Bezpečnost: optimální nahuštění zajišťuje lepší kontrolu nad vozidlem a přesný kontakt vozu s vozovkou, optimalizuje jeho výkon, snižuje riziko aquaplaningu, poskytuje stabilitu při brzdění a nejkratší brzdnou vdálenost. Udržuje v pneumatikách také správnou teplotu, čímž předchází riziku poškození pneumatik. Při nízkém tlaku se pneumatika zahřívá, což vede k oslabení jejich částí a tedy i ke zvýšenému riziku prasknutí pneumatiky.
  • Úspornost: pomáhá snižovat opotřebení pneumatik a spotřebu pohonných hmot. Udržování správného tlaku v pneumatikách je nejlevnější cesta k úspoře paliva. V souhrnu může představovat až dvě plné nádrže za rok.
  • Životní prostředí a ekologie: nedostatečně nahuštěná pneumatika vede k vyšší spotřebě pohonných hmot a vyšším emisím oxidu uhličitého CO2.
  • Pohodlí: v případě, že máte pneumatiky správně nahuštěné je řízení snazší.
kontrola tlaku v pneumatikách
kalendář a káva

Jak často provádět kontrolu tlaku?

 

Tlak v pneumatikách je vhodné kontrolovat alespoň jednou za měsíc nebo před každou delší cestou. Odborníci ovšem doporučují tlak měřit každých 14 dní. Pro naměření správné hodnoty je zapotřebí měřit tlak v době, kdy jsou pneumatiky nezahřáté - v zahřáté pneumatice se tlak zvyšuje a naměřený údaj nebude přesně odpovídat skutečnosti. Nanejvíš důležitá je kontrola tlaku u obytných vozů a přívěsů, neboť při dlouhodobějším parkování mohlo dojít k poklesu tlaku. K měření tlaku v pneumatice se používá také systém TPMS, který je v dnešní době téměř standartním vybavením vozidla.

Přehuštěné pneumatiky

 

Pneumatiky podstatně hůře absorbují nárazy na nerovnostech povrchu vozovky, což se odzrkadlí nepohodlnou jízdou a bude mít velký vliv na ovládání řízení, protože pneumatiky budou mít mohem horší kontakt s vozovkou. U přehuštěných pneumatik také hrozí vyšší riziko poškození při průjezdu výmolem nebo po najetí na obrubník. V důsledku toho vzniká nerovnoměrné opotřebení a poškození struktury pneumatiky.

kontrola tlaku v pneumatikách
bílé auto na silnici

Podhuštěné pneumatiky

 

U podhuštěné pneumatiky vzniká menší přilnavost pneumatiky k vozovce, teplota uvnitř pneumatiky významně vzroste, což oslabí plášť a může vzniknout defekt. Podhuštěné pneumatiky také způsobují to, že se boční stěny pneumatiky opotřebí mnohem rychleji. Volant se hůře otáčí, z toho důvodu má řidič horší kontrolu nad vozidlem a řízení bude celkově obtížnější. Nízký tlak na přední nápravě způsobuje nedotáčivost a podhuštění zadní nápravy zvyšuje riziko přetáčivosti vozidla.

Správná hodnota tlaku

 

Hodnota tlaku se neřídí podle pneumatiky, ale podle vozidla. Správné hodnoty tlaku jsou často uvedené na štítku na vnitřní straně dvířek krytu palivové nádrže, případně na vnitřní straně dveří u řidiče, přihrádce u spolujezdce. Je důležité si také uvědomit, že čím těžší je náklad automobilu, tím vyšší musí tlak v pneumatikách být. Tuto informacji naleznete také v příručce k vozidlu. V případě, že potřebujete s něčím poradit, odborníci v servisu First Stop vám rádi pomohou.

muž ukládající zavazadla do kufru auta
muž mění pneumatiku u auta

Plnění pneumatik dusíkem

 

Dusík se od běžného vzduchu liší, protože při změnách teploty tolik nemění objem a jeho molekuly jsou větší. Únik molekul dusíku z pneumatiky je tedy obtížnější. Plnění pneumatik dusíkemnásledující výhody:

 

  • Bezpečnost: tlak v pneumatikách se udrží déle a riziko defektu pneumatiky je nižší.
  • Náklady: trvalejší udržování správného tlaku pomocí dusíku znamená delší životnost pneumatiky. Pneumatika bude mít navíc optimální valivý odpor, čímž se dosáhne toho, že spotřeba pohonných hmot je nižší.
usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky