36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Celoroční pneumatiky

Na našem e-shopu můžete pořídit letní, zimní i celoroční pneumatiky. Je důležité nezapomenout na skutečnost, že pneumatiky jsou tím jediným bodem, díky kterému se automobil udrží na vozovce. Proto je při nákupu důležité brát v úvahu také sezónní a povětrnostní podmínky, abyste se při výběru typu pneumatik rozhodli správně z hlediska bezpečnosti.

Co jsou to celoroční pneumatiky?

 

Celoroční pneumatiky slouží jako takový kompromis a jejich použití by se tedy mělo brát s rezervou. Mají běhoun, který je vhodný pro celoroční provoz a konstrukce se více blíží letním pneumatikám než těm zimním. Znamená to, že jsou méně účinné a hlavně méně bezpečné v případě poklesu teploty, když napadne sníh nebo namrzne vozovka. Jejich obliba a prodej u nás každoročně stoupá. Motoristé je většinou volí ze tří důvodů a to, že mají pocit, že ušetří, když pořídí celoroční pneumatiky místo dvou sad sezónních pneumatik, nemusí myslet na přezouvání a ani na to, kde budou uskladňovat druhou sadu.

 

Když už se pro celoroční pneumatiky rozhodnete, je nutné je udržovat v optimálním stavu

celoroční pneumatiky
letní a zimní pneumatiky

Proč existují letní a zimní pneumatiky?

 

Hlavním důvodem pro používání letních a zimních pneumatik je teplota. Teplota má nejzásadnější vliv na přilnavost pneumatik k povrchu vozovky.

 

V případě zimních pneumatik je automobil doslova přilepený k vozovce, dokonce i při nízkých teplotách, protože i za těchto podmínek pryž zůstává pořád pružná, zatímco letní pneumatiky tvrdnou. Pokud budete používat zimní pneumatiky v létě, mohou se příliš vysokou teplotou vážně poškodit, proto je nutné dle sezony přezouvat na správný typ pneumatik. Jestliže nemáte doma prostor k uskladnění, využijte službu Pneu Hotel v některém z našich servisů.

 

Povinnost používání zimních pneumatik v České republice začíná 1.listopadu a končí 31. března. Doporučuje se ale přezout na zimní pneumatiky jakmile teplota klesne pod 7 °C, čímž se výkon a vlastnosti letních pneumatik se prudce zhorší.

Jsou zimní pneumatiky bezpečnější?

 

Jsou zcela nezbytné na jízdě po chladných a zledovatělých silnicích, lépe se chovají v deštivých podmínkách a snižují riziko aquaplaningu. Jejich speciální hlubší dezén je účinnější při odvádění vody z povrchu vozovky a trakční výkon, například na sněhu, je lepší než v případě letních pneumatik.

 

Je to otázkou bezpečnosti. Když teplota klesne pod nulu, riziko nehody šestinásobně vzroste. Jen během dvou let vedla německá legislativa týkající se zimních pneumatik ke snížení počtu nehod na kluzkém povrchu na neuvěřitelnou polovinu.

 

Zimní pneumatiky také dokáží nahradit sněhové řetězy. Pokud se tedy budete nacházet v oblasti, kde je použití řetězů povinné a vy máte zimní pneumatiky, nemusíte řetězy používat.

 letecký pohled na klikatou silnici ve sněhu
zasněžená stopa pneumatik ve sněhu

K čemu slouží drážky na zimních pneumatikách?

 

Zimní pneumatiky mají zvláštní drážky, které zajišťují nasledující funkce:

 

  • Větší trakční výkon = lépe přilnou k povrchu vozovky.
  • Lepší záběr = jejich směs zůstává jemná a pružná i v silném mrazu.
  • Lepší odvádění vody a sněhu = k tomu pomáhá vzorek a dezén běhounu.

Je dražší kombinovat letní a zimní pneumatiky?

 

Toto je takzvaný mýtus, ve skutečnosti je mnohem ekonomičtější zakoupit dvě sady sezónních pneumatik, než používat celoroční pneumatiky. Opotřebení celoročních pneumatik je totiž prokazatelně vyšší a tím pádem to finančně nevyjde výhodněji. Kombinace letních a zimních pneumatik je dobrá investice, protože i když jsou zimní pneumatiky přibližně o 10 % dražší, tento náklad navíc vám ušetří šest měsíců provozu letních pneumatik, které tak získají delší životnost. Doporučuje se také záměna pneumatik, která prodlužuje životnost a zároveň vede k rovnoměrnému opotřebení pneumatik.

auto na silnici
usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky