36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak vybrat pneumatiky?

Před výběrem nových pneumatik stojí za to analyzovat vaše používání automobilu. V závislosti na vašem voze, na jakých cestách nejčastěji řídíte a na jakých vzdálenostech budou pro vás důležité další parametry pneumatik.

 

V článku naleznete několik tipů, které vám pomohou vybrat ty správné pneumatiky. Nezapomeňte, že dobře zvolené a správně namontované pneumatiky zajišťují vysoký jízdní komfort, ale hlavně bezpečnost jízdy.

 

Síť servisů First Stop poskytuje veškeré potřebné informace, neváhejte se tedy obrátit na nejbližší servis.

Správný rozměr pneumatiky

 

Každé vozidlo je jiné, takže velikost pneumatiky doporučená výrobcem, zatížení a rychlostní index mohou být u různých vozidel odlišné.

 

Předtím, než začnete hledat nové pneumatiky stojí za to si přečíst technické požadavky výrobce našeho vozu. Informace o velikosti a dalších parametrech vašich pneumatik naleznete v návodu k obsluze vozidla a také na bočnici aktuálně instalované pneumatiky. Vždy je třeba vybrat správnou velikost a rychlostní index.

 

Pokud nevíte, jaké označení na pneumatikách hledáte, přečtěte si článek o tom, jak číst údaje na pneumatice.

 detail kola na autě
 osoba, která řídí auto v městské ulici

Jízda ve městě

 

Je všeobecně známo, že jízda v městském provozu je spojena se zvýšenou spotřebou paliva. To je způsobeno zvláštností řízení ve městě: dopravní zácpy, semafory, časté brzdění a zrychlování. Je však možné ušetřit peníze, pokud zvolíte pneumatiky s nízkým valivým odporem. Důležitá je také odolnost kvůli častému brzdění, zrychlení a otáčení kol během parkovacích manévrů.

 

V neposlední řadě je potřeba zajistit, aby pneumatiky poskytovaly dobrou brzdnou vzdálenost, která je nutností ke zvládání nástrah městského prostředí (cyklisté, chodci, semafory atd.).

Jízda na dálnici

 

Pokud cestujete často po dálnicích, budete potřebovat pneumatiky vhodné pro jízdu s vyšší, ale konstantní rychlostí.

 

V tom případě bude užitečné používat pneumatiky vysoké kvality, které zaručí bezpečnost při různých povětrnostních podmínkách. Při výběru pneumatik pro tento typ jízdy je třeba věnovat pozornost jízdnímu komfortu (nízká hlučnost a vibrace), stabilitě při vyšších rychlostech a chování na mokrém povrchu. Pokud se chcete vyhnout problémům spojeným s propíchnutím pneumatiky během dlouhé trasy, měli byste zvážit namontování pneumatik Run-Flat, které umožňují bezproblémový dojezd k nejbližšímu servisu. Tím pádem se vyvarujete okamžité výměně kola a s tím spojenému nebezpečí.

 auto jedoucí po dálnici vysokou rychlostí
džíp jedoucí po polní cestě v horách

Terénní jízda

 

Máte SUV?

 

Některá vozidla vyžadují použití pneumatik pro pohon všech čtyř kol (4x4), které jsou odolnější vůči poškození a zajišťují vynikající výkon na silnici i mimo ni. Při jízdě na vozovce je nejlepší vybrat pneumatiky, které poskytují komfort a dobrou přilnavost k tomuto typu vozovky. Konstrukce běhounu takové pneumatiky je podobná běžnému běhounu osobního automobilu. V případě časté jízdy v terénu by však měly být vybrány pneumatiky s agresivnějším vzorem běhounu terénu, aby byla zajištěna bezpečnost a přilnavost v obtížných podmínkách.

Sportovní jízda

 

Nejen počet koní pod kapotou vašeho auta, ale také pneumatiky jsou tím, co tvoří opravdový zážitek z adrenalinové jízdy. Ke sportovní jízdě jsou zapotřebí pneumatiky, které si poradí s mokrým i suchým povrchem vozovky a poskytnou maximální přilnavost a stabilitu na rovinkách i v zatáčkách. Důležitým prvkem při výběru pneumatiky je vzor dezénu, jehož drážky slouží převážně k odvodu vody. 

zblízka pneumatiky na autě
 muž nasazuje na pneumatiky sněhové řetězy

A co počasí?

 

Při nákupu pneumatik si můžete vybrat mezi celoročními pneumatikami nebo kombinací letních a zimních pneumatik.

 

Nejlepší adaptace pneumatik na povětrnostní podmínky v jakékoliv době v daném roce zajišťuje každou sezónní výměnu pneumatik pro letní nebo zimní období. Celoroční pneumatiky jsou jakýmsi kompromisem a nelze očekávat, že budou odpovídat přesným parametrům pneumatik určených pro jízdu v létě nebo v zimě.

 

Seznamte se s dalšími informacemi o výměně pneumatik.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky