36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak číst údaje na pneumatice?

Chcete-li se dozvědět o pneumatikách více, musíte umět rozluštit symboly uvedené na jejich bočnicích. V uživatelské příručce k vozidlu zjistíte, které druhy pneumatik jsou předepsané a kompatibilní konkrétně s vaším automobilem. Před výměnou pneumatik se rozhodně vyplatí, zjistit si o nich více informací, ať si nedopatřením nepořídíte třeba špatný rozměr. K zjištění potřebných údajů je potřeba se podívat na boční stranu pneumatiky. Naleznete tam dva kódy, které označují typ pneumatiky, který automobil používá.

Povinné údaje

 

První údaj označuje velikost a specifikaci pneumatik. Druhý údaj potvrzuje, že pneumatika splňuje evropské bezpečnostní normy. Písmeno "E" nebo "e" potvrzuje, že pneumatika splňuje požadavky evropských standardů.

 

  1. Šířka (205)
    Číslo 205 představuje šířku v milimetrech. V případě běžných pneumatik se toto číslo pohybuje v rozmezí 125–335 milimetrů.
  2. Výška (45)
    Číslo 45 představuje výšku vyjádřenou jako procento šířky. V tomto příkladu je výška 45% z celkové šířky 205 mm, takže činí 92,25 mm.

  3. Písmeno ‚R‘ znamená radiální, což je typ pneumatiky. 
  4. Průměr (17)
    Číslo 17 představuje průměr vnitřního okraje ráfku, jehož velikost se vždy udává v palcích. Jedná se o důležitý údaj, na který nesmíte před výměnou pneumatik zapomenout.
 zblízka na pneumatiku s čísly
 zblízka na pneumatiku s čísly

Doplňující údaje

 

  1. Index zatížení (99)
    Číslo 99 je index udávající maximální zatížení pneumatiky při rychlosti stanovené rychlostním symbolem (99 = 615 kg)
  2. Rychlostní symbol (W)
    Poslední písmeno označuje maximální rychlost, při které může pneumatika fungovat při plném zatížení. W představuje maximální rychlost 270 km/h. Obecně lze říci, že tento symbol udává hodnotu, která je vyšší než maximální rychlost automobilu. Existují však výjimky pro zimní pneumatiky a úlevy v některých zemích. Je důležité nepoužívat pneumatiky s rychlostním symbolem nebo indexem zatížení, které mají nižší hodnotu, než je uvedeno výše. Všechny informace potřebné ke správné výměně pneumatik naleznete v technickém listu a v uživatelském návodu ke každému automobilu.

Označení dot

 

Je údaj označující kdy byla pneumatika vyrobena. Uvádí se ve tvaru: týden v roce/rok. Pro příklad: Označení 1918 znamená, že byla pneumatika vyrobena v devatenáctém týdnu roku 2018. Je potřeba mít na paměti, že obchod s pneumatiky nefunguje jako spotřební zboží potravin a je nereálné abyste zakoupili pneumatiku vyrobenou před týdnem. Výrobce totiž pneumatiky vyrábí v obrovském množství, je tedy potřeba myslet i na logistiku až ke spotřebiteli a tak celý proces funguje v řádku měsíců, nikoliv dnů. V praxi to většinou bývá tak, že se v zimě vyrábí pneumatiky na nadcházející léto a v létě na další zimu.

 

 

Další údaje

 

Nezbytnou samozřejmostí je, že obvykle největším písmem na pneumatice najdete vyzobrazenou značku výrobce a model dané pneumatiky. Na bočnici pneumatiky naleznete také informaci o tom, kde byla pneumatika vyrobena. Zjistíte i zda se jedná pneumatiku Run-Flat, což každý výrobce označuje jinou zkratkou, třeba pneumatiky Bridgestone používají k tomuto označení zkratku RFT. Na pneumatice najdete velkou spoustu informací, z nichž jen pár je skutečně důležitých, některé důležité méně a zbytek, který spotřebiteli neslouží více méně k ničemu.

 

Povědomí o značkách a zkratkách uvedených na pneumatice již máte, nyní vám ještě poradíme jak vybrat pneumatiky

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky