36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Správná montáž a výměna kol

Bezpečnost jízdy má obrovský dopad nejen na stavu pneumatik, ale také jeho správné instalace. Výměna pneumatik se nemůže omezit na odstranění staré sady a nastavení nové. Během sezónní výměny pneumatik provádí odborník v automobilovém dílně řadu dalších činností, jako je vyvažování kol a ovládání geometrie zavěšení. Zkontrolujte, jaké to jsou a proč jsou tak důležité!

 

Kola jsou jediným prvkem vozu, který je v kontaktu s povrchem. Proto každý, dokonce i nejmenší chyba ve shromáždění, může mít vážné důsledky. Tato služba musí být provedena způsobem, který plně vyhovuje doporučením výrobce a s použitím profesionálních nástrojů, jako je vyvažovací stroj nebo specializovaný laserový měřič.

Geometrie a konvergence kol - o čem to jde?

 

Geometrie zavěšení je sada parametrů vztahujících se k suspenzi správné nastavení elemenów k zemi a vozidla. To ovlivňuje bezpečnost a komfort při řízení vozidla - přímo se promítá do stability vozidla na vozovce a přilnavosti pneumatik k povrchu.

 

Základní parametry nastavení kol jsou:

 

  • konvergence kol - nastavení předních a zadních kol vůči sobě a středu symetrie vozu
 
  • úhel sklonu kol mezi svislou a rovinou kola,
 
  • úhel stoupání osy vřetena řízení - osa kola ve vozidle na zkroucených kola.
vyvažování kol

Zkontrolujte také: konvergence kol - jak nastavit?

 

Symptomy nesprávného zarovnání kol

 

Nesprávné nastavení geometrie zvyšuje riziko koly smykových, předčasnému opotřebení nebo poškození komponent řízení pneumatik. Zároveň se sníží přesnost a komfort jízdy.

 

Symptomy, které vykazují abnormální geometrii, jsou:

 

  • pocítil auto tah směrem doleva nebo doprava - je nutné provést volant, aby se udržela v jízdě rovně. Můžete také cítit, že auto je mnohem jednodušší vstoupit do levého nebo pravého rohu;
 
  • nerovnoměrné opotřebení běhounu - běhoun nosí na jedné straně větší, protože dráhy pohybu se liší vzhledem k ose vozidla;
 
  • pískání pneumatik v zatáčkách - rušivý zvuk dochází, i když v zatáčkách poměrně mírné s nepříliš vysokou rychlostí.

 

Viz také: Proč z toho dělat hluk a pneumatiky řev, to znamená, jaké jsou příznaky nesprávné geometrie kol?

 

Změna geometrie kol obvykle nastává v důsledku jízdy do díry nebo zasažení kola s překážkou na silnici (např. Obrubníky). A co víc - nastavení kola lze měnit v důsledku dlouhodobého provozu na nerovném povrchu, nebo dokonce i malé kolize normálním provozu (je zde deformace ložiskového užitkového vozidla prvky). Proto je důležité provádět geometrii ovládání vždy, když jsou příznaky uvedené výše - a to nejen sezónní výměny pneumatik.

 

 

Vyrovnávání kol - proč je tak důležité?

 

Stejně důležité jako poloha kol vzhledem k sobě navzájem a substrátu je vhodná rovnováha mezi nimi, nebo dokonce rozložení hmotnosti sestava kola a pneumatiky jako kolo. Kola automobilu otáčí velmi vysokou rychlostí, takže v případě, že masy nebude optimálně rozděleny - kola nebudou válet rovnoměrně a spadají do vibrace pocit po celém vozidle. Tyto vibrace mohou snížit jízdní komfort, ale také vést ke zvýšenému opotřebení pneumatik a závěsných prvků (tlumiče, kloubové spoje, svislé čepy, ložiska).

 

Možné správně vyvážení kola do správné polohy kolem řezů kola nebo lepený vahami hmotnosti, nebo je vytvořena pro optimalizaci pneumatiky na ráfku nastavením nejlehčí a nejtěžší bod kola a vyrovnání bilance s ohledem na těchto místech. V důsledku toho je hmota rovnoměrně rozložena kolem středu otáčení.

 

 

Nesprávné vyvážení kol - příznaky

 

Signály, že kola vozu nejsou správně vyvážená, jsou obvykle následující příznaky:

 

  • vibrace cítil na volantu - obvykle objevují při jízdě vysokou rychlostí (100-120 km / h)
 
  • vibrace těla,
 
  • nedostatečná stabilita zadní části vozu v rozích,
 
  • nerovnoměrné opotřebení běhounu (větší sítě v té části kola, přičemž změna je větší).

 

Mějte na paměti, že každé kolo - dokonce, že z pneumatiky a kola té nejvyšší kvality, vyžaduje rovnováhu. To musí být provedeno vždy, když je pneumatika odstraní z ráfků a jakékoliv jiné zásahy do konstrukce kola - a to i po nárazu na překážku nebo při jízdě přes díry v silnici. Kromě toho je doporučeno standardní řízení vyvážení kol přibližně 15 000 kilometrů.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky