36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Výměna a skladování pneumatik

Jednou z nejčastějších příčin nehod na silnici je špatný technický stav vozidla, včetně nesprávného stavu pneumatik - poskytněte policejní zprávy. Tyto výsledky ukazují, kolik nárazových pneumatik má na bezpečnost silničního provozu. Aby mohli vykonávat své základní funkce, je třeba dbát nejen na jejich řádné sestavení, ale také na jejich včasnou výměnu a řádné skladování.

 

Součet menších událostí může způsobit jednu událost nebo nebezpečnou situaci - to platí i pro pneumatiky pro automobily. Správný způsob skladování, správná instalace zvyšují bezpečnost řidiče na silnici a prodlužují životnost pneumatik. Takže, co si vzpomínáš? Podívejte se, co potřebujete vědět o výměně a skladování pneumatik.

Skladování pneumatik - ochucení pneumatik doma a ochucení pneumatik v autoservisu

 

Správné skladování pneumatik automobilů by mělo probíhat za řízených podmínek. V ideálním případě by mělo být umístění pneumatiky:

 

  • chladný, s výhodou pod 25 ° C, suchý a středně větraný;
  • bez přímého přístupu na sluneční světlo a ozon, které mají negativní dopad na životnost kaučuku.

 

Způsob, jakým jsou pneumatiky uloženy, má velký vliv na následné výkonnostní charakteristiky pneumatik během provozu. Pneumatika uložená ve špatných podmínkách, např. Venku nebo rozdrcená jinými pneumatikami, se může rychle deformovat a způsobit vibrování vozu během jízdy.

 

Způsob, jakým jsou uloženy pneumatiky vozidel, závisí na tom, zda budou ochuceny s nebo bez ráfků. Doporučujeme vám ukládat pneumatiky.

muž pracující na pneumatice v garáži

Skladování pneumatik automobilů bez ráfků

 

Pneumatiky bez ráfků mohou být uspořádány vodorovně jeden na druhém, přičemž je třeba mít na paměti, že výška musí být omezena (max. 1,5 m) kvůli riziku deformace. Dalším způsobem je ukládat ve svislé poloze (na okraji) a občas je otáčet o 90 stupňů.

 

 

Skladování pneumatik automobilů s ráfky

 

Pneumatiky s ráfky jsou uloženy jakýmkoli způsobem. Kolečka můžete zavěsit na háčky nebo speciální stojany, které vám umožňují uspořádat kola.

 

Jakmile zjistíte, jaké podmínky by měly v sezóně pneumatik převládat, můžete se rozhodnout, zda máte správný pokoj. Nezapomínejte však, že samošetření pneumatik vyžaduje pravidelnou kontrolu stavu pneumatik.

 

Abyste se vyhnuli vlastnímu skladování pneumatik, stojí za to zvolit službu ukládání kol do auta. Co hledat při výběru? Důležité jsou:

 

  • umístění a dostupnost - vzdálenost autoservisu z místa bydliště nebo práce,
  • podmínky převažující na místě - jsou pneumatiky uložené v souladu s platnými normami (ETRTO)
  • rozsah skladovacích služeb - ať již mimo samotný sklad, služba také nabízí kontrolu technické podmínky pneumatiky.

 

 

Výměna pneumatik automobilů - data pro výměnu zimních pneumatik a letních pneumatik

 

Správná a včasná výměna pneumatik je stejně důležitá jako koření. Nejčastěji výrobci nabízejí dva druhy pneumatik - zimní pneumatiky a letní pneumatiky, takže výměna by měla být provedena nejméně dvakrát ročně.

 

 

Výměna pneumatik za zimu

 

Ačkoli v polském právu neexistují žádné předpisy, které by v některých měsících předepsaly řízení zimních pneumatik, řada řidičů změní pneumatiky na zimu od poloviny října do listopadu. Bylo zjištěno, že montáž zimních pneumatik by měla nastávat, když teplota během dne klesne pod 7 stupňů Celsia. Pokud však cestujete častěji v noci, je možné, že budete muset provést výměnu dříve.

 

Zimní pneumatiky jsou přizpůsobeny velmi nízkým teplotám. Výrobci vyrábějí gumové pneumatiky obohacené přísadami, které poskytují pružnost a přilnavost při nízkých teplotách. Dezén zimních pneumatik má také porézní strukturu (lamely), která zvyšuje přilnavost vozu na zasněžené a ledové vozovce.

 

 

Výměna pneumatik pro léto

 

Řízení zimních pneumatik při pozitivní teplotě, například v rozmezí 10-15 ° C, snižuje životnost pneumatiky v malém rozsahu. Takže neexistuje žádný časový limit pro změnu letních pneumatik. Nejdůležitější je, aby to nebylo příliš brzy. I na začátku dubna se může objevit mráz nebo sníh.

 

Letní pneumatiky mají méně porézní konstrukci běhounu, což jim umožňuje lépe se zdržovat na silnici. Díky tomu generují nižší hladinu hluku a zvyšují komfort při jízdě. Letní pneumatiky jsou vyrobeny z bohaté gumy, která je relativně odolná vůči teplu a vysokým teplotám. Existují také široké obvodové drážky, které vypouštějí vodu a minimalizují riziko sklouznutí (aquaplaning).

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky