36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Správný výběr pneumatik a ráfků

Ne každý řidič si uvědomuje, že nesprávný výběr pneumatik podle auta a ráfků může mít negativní vliv na různé aspekty fungování automobilu. Může také ovlivňovat komfort řízení vozidla, a dokonce ohrozit bezpečnost řidiče a ostatních účastníků provozu. Zjistěte, jakým chybám se vyhnout při výběru pneumatik podle automobilu.

Z článku se dozvíte:

 

  • proč je správný výběr pneumatik podle automobilu důležitý,
  • jaké hrozby přináší jízda na špatně zvolených pneumatikách,
  • jak vybírat automobilové pneumatiky.

 

Majitelé automobilů pečují o svoje auta mnoha různými způsoby. Myjí, leští, ošetřují karoserii voskem a jezdí na prohlídky. A to vše proto, aby automobil sloužil co nejdéle a co nejlépe vypadal.

 

Automobilové pneumatiky jsou nedílnou součástí vozidla. Řidiči je  mění obvykle každého půl roku a také se starají o správný tlak v pneumatikách, ovšem málokdy jim věnují více pozornosti. A to je škoda, protože prohlídka pneumatik a dostatečně včasná reakce mohou zamezit mnoha vážným problémům s autem.

 

několik pneumatik, které jsou na stojanu.

Automobilové pneumatiky a vliv na řízení vozidla

 

Vhodná volba pneumatik podle ráfků a auta zajišťuje především vyšší komfort a bezpečnost. Jestliže je automobilová pneumatika špatně vybraná, můžete mít pocit, že auto pevně nesedí.

 

Nevhodné pneumatiky způsobují, že není možné nastavení správné geometrie vozidla. Dlouhodobé ježdění na špatně zvolených pneumatikách navíc může mít negativní vliv na různé systémy a mechanismy v automobilu. To vše způsobí, že s každým ujetým kilometrem se stav vašeho auta bude postupně zhoršovat.

 

Vyhledejte autoservis First Stop ve svém okolí.

Na co má vliv nesprávný výběr pneumatik podle automobilu?

 

Dlouhodobé používání nesprávně zvolených pneumatik má vliv jak na mechanická poškození auta, tak na nesprávné fungování různých systémů, což také může ohrozit vaši bezpečnost a bezpečnost vašich spolucestujících. Mezi nejčastější škody patří:

 

  • Nesprávné fungování bezpečnostních mechanismů v situaci ohrožení, např. protismykového mechanismu nebo kontroly trakce. To vše kvůli snímání jízdních parametrů neodpovídajících skutečnosti.
  • Předčasné opotřebení prvků zavěšení – dochází k tomu v situaci, kdy řidič používá výrobcem nepovolené pneumatiky s větším průměrem a nižším profilem, než je doporučený.
  • Poškození převodového ústrojí – špatně zvolené pneumatiky mají negativní vliv na hnací ústrojí u vozidel 4 × 4. Je třeba připomenout, že jeho oprava je velmi nákladná, a proto nestojí za to riskovat!
  • Nesprávné zobrazování informací na tachometru a také ukazateli kilometrů – podobně jako v případě bezpečnostních mechanismů na ně má vliv nesprávné snímání jízdních parametrů.

Jak správně vybrat automobilové pneumatiky?

 

Z výše uvedených argumentů jasně vyplývá, že správný výběr pneumatik je nezbytný pro bezpečnost a komfort jízdy a také pro životnost automobilu. Proto musíte v případě výměny pneumatik věnovat pozornost několika základním prvkům.

 

Nejdůležitějším z nich je rozměr pneumatiky. Stačí zkontrolovat označení pneumatik vyražená na pneumatice, kterou bylo auto vybaveno ve výrobním závodě. I když se mohou zdát nesrozumitelná, lze je velmi snadno rozluštit. Například: 205/55 R16 91 znamená postupně: šířku pneumatiky, její profil, průměr (tedy zároveň velikost ráfku), index nosnosti a index rychlosti.

 

Informace o povolených hodnotách pro automobilové pneumatiky se nacházejí také na vnitřní straně krytu uzávěru palivové nádrže nebo v návodu k obsluze vozidla. Navíc tam obvykle najdeme celou tabulku, nikoliv jednu kombinaci. To vše s ohledem na skutečnost, že povolený průměr kola se u každého auta může odchýlit o cca 3 %. Těmito pokyny je třeba se bezpodmínečně řídit při výběru pneumatik pro vaše auto.

 

Také je třeba mít na paměti, že se nelze řídit pouze rozměrem pneumatiky – stejně důležitá je její kvalita. Vždy byste měli vybírat takové pneumatiky a ráfky, které splňují evropské homologační požadavky.