36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak vypočítat ekvivalent pneumatik?

Vždy zdůrazňujeme, že pneumatiky jsou základním prvkem bezpečnosti našeho vozu. Jsou jediným styčným bodem, který máme se silnicí, a proto jim musíme věnovat zvláštní pozornost. Při výměně pneumatik na našem voze musíme zohlednit ekvivalenci. Pokud nevíte, co to je, nezoufejte, protože Vám vše vysvětlíme, začínajíc tím, co to je, až po způsob výpočtu ekvivalentu pneumatik pro Váš vůz.

 

Čím jsou ekvivalenty pneumatik?

 

Nově zakoupené auto z továrny přijíždí s uvedenými rozměry pneumatik. Pokud se podíváme do uživatelské příručky, uvidíme, že každý výrobce přikládá řadu podmínek a homologací pro typy pneumatik, které mají být namontovány. Ekvivalence typu pneumatik znamená, že při výměně pneumatik máme parametry a požadavky, které zaručí výkon a bezpečnost originálních pneumatik.

 

Jedná se o optimální řešení, jak snížit náklady na výměnu pneumatik, aniž byste se vystavovali problémům souvisejícím s legálností nebo bezpečností. Výměny pneumatik jsou homologovány výrobcem, takže se nemusíte obávat při technické kontrole vozidla. Pro výpočet ekvivalentu pneumatiky se používá vzorec, který funguje podle různých proměnných, které si nyní vysvětlíme. Není třeba se toho obávat, jelikož, jak jsme již řekli, všichni výrobci umisťují v servisní knížce našeho vozu speciální tabulku.

 

Jak vypočítat ekvivalent pneumatik?

 

Pneumatika je považována za ekvivalentní, pokud se její rozměry neliší o více než 3% od rozměrů originální pneumatiky. To jsou podle Sbírky zákonů maximální limity pro to, aby auto prošlo technickou kontrolou s jinou než tovární pneumatikou. To je výhodné zejména pro majitele modelů s nestandardními nebo speciálními rozměry, jelikož se budou moci rozhodnout pro jiné, komerčnější a levnější. Podívejme se, co je třeba zvážit a jaké požadavky je třeba splnit.

  • Šířka pneumatiky: Šířka ekvivalentní pneumatiky nesmí být o více než 3 centimetry širší nebo užší než originální pneumatika.
  • Průměr: V tomto případě se vztahuje na ráfek. Jedná se o maximální průměr, který musí mít toleranci +- 3% v porovnání s tovární pneumatikou. Je to tak nízká tolerance, že není možné vyměnit ráfek bez nutnosti opětovné homologace, jelikož rozměry jsou v tomto případě předem dané.
  • Profil: Označovaný rovněž jako boční stěna. Je to část pneumatiky mezi vnitřní hranou a běhounem. V tomto případě nejsou povoleny žádné modifikace a rozměr ekvivalentu musí být úplně stejný jako u originálu.
  • Rychlostní index: Tento parametr definuje maximální rychlost, kterou může auto jet se správně zatíženými a nahuštěnými pneumatikami. Ekvivalentní pneumatiky musí mít rychlost stejnou nebo vyšší než originální pneumatiky, nikdy nižší.
  • Index nosnosti: Určuje maximální zatížení, jaké pneumatika unese při dané rychlosti. Index nosnosti musí být stejný nebo vyšší než originální, nikdy nižší.
  • Směr otáčení: Také v tomto případě není příliš prostoru pro manévrování. Každá pneumatika má určený směr otáčení a originální i ekvivalentní pneumatiky mu musí odpovídat. Jedinou výjimkou jsou volnoběžné pneumatiky, které musí být vždy na nosné nápravě, nikdy ne na hnací nebo řízené nápravě.
Tyre equivalence

K tomu, abyste věděli, zda je pneumatika ekvivalentem za originální pneumatiku, nemusíte používat žádný matematický vzorec, stačí se řídit těmito pravidly. Pokud budeme dodržovat každý z těchto bodů, nebudeme mít během technické kontroly žádné problémy. Neohrozíme rovněž integritu nebo bezpečnost našich pneumatik.

 

Je velmi důležité pamatovat na to, že je zakázáno měnit rozměry pneumatik, pokud existuje riziko zásahu do jiných částí vozidla. Na vůz můžeme nasadit i pneumatiky, které nejsou ekvivalentní, ale budeme nuceni je znovu homologovat a legalizovat tak, aby se objevily v novém technickém průkazu vozidla.

 

Ekvivalentní pneumatika vypočítaná ručně nebo pomocí některého z kalkulátorů, které lze nalézt na internetu, musí splňovat bezpečnostní opatření stanovená příslušným orgánem. Tyto normy jsou navrženy tak, aby zajistily integritu a bezpečnost pneumatik našeho vozidla.

 

Pneumatiky jsou prvkem, kterému musíme věnovat pozornost za všech okolností, kromě dodržování běžných doporučení pro údržbu a servis. Najděte pneumatiky, které Vaše auto potřebuje, klikajíc níže. Čekáme na Vás!

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky