36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak na delší výdrž pneumatik?

Pneumatiky jsou jediným kontaktním místem mezi autem a povrchem, po kterém se pohybuje. Jsou odpovědné za bezpečnost a pohodlí cestujících a také mohou ovlivnit ekonomickou stránku jízdy. Nákup značkových pneumatik je však velkým výdajem a nákupní rozhodnutí často ztěžuje široká nabídka produktů, které se cenou a kvalitou velmi liší. Zjistěte, co dělat, aby vaše pneumatiky byly v provozuschopném stavu co nejdéle.

 

Směs použitá na výrobu, zda padnou na dané vozidlo a najeté kilometry nejsou jedinými faktory, které ovlivňují to, jak dobře budou pneumatiky plnit svoji funkci. Jejich výkon také závisí na jejich opotřebení, na které máte vy, jako řidič, velký vliv. Pokud budete každý den dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete zvýšit tažnost vašeho vozidla a prodloužit dobu, po kterou budou vaše pneumatiky bezproblémově použitelné.

Doba životnosti pneumatik - co ovlivňuje její délku?

 

Stav vašich pneumatik závisí jak na materiálech, ze kterých jsou vyrobeny, tak na stylu řízení. Dynamické starty, náhlé brzdění a zatáčení způsobem, který zkouší hranice přilnavosti vašich pneumatik, můžou způsobit, že se pneumatiky opotřebují velice rychle, což potom vyžaduje rychlejší výměnu. Naopak hladký a šetrný styl řízení vám může umožnit využívat je i o několik sezón déle.

 

Při nákupu a výměně pneumatik je také důležité správně vybrat pneumatiku podle druhu a hmotnosti vozidla a správně podle toho seřídit geometrii auta. Umožní to tak co nejvíce snížit stupeň opotřebení pneumatik.

 

Dalším aspektem, kterému často není věnována dostatečná pozornost, je problematika správného skladování pneumatik. Pamatujte na to, že dlouhodobé skladování pneumatik ve vlhké místnosti, jejich dlouhé vystavování slunci nebo skladování v extrémních teplotách ovlivní stav gumy.

řada pneumatik naskládaných na sebe ve skladu.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

 

Nejjednodušším způsobem prodloužení životnosti pneumatik a, což je ještě důležitější, bezplatným, je pravidelné, nejlépe měsíční kontrolování hladiny jejich tlaku. Pneumatika, která není dostatečně nahuštěná, může snížit bezpečnost jízdy a zvýšit spotřebu paliva, a také se rychleji opotřebuje.

 

Pamatujte na neustálé udržování správné hladiny tlaku doporučované výrobcem. Tlak je však závislý na hmotnosti vozidla. Pokud je vaše auto hodně naloženo, tlak by měl být vyšší. Doporučované hodnoty je možné nalézt na uzávěru od palivové nádrže nebo na jednom z bočních sloupků vozidla.

 

Hodně řidičů má tendenci zapomínat na gumové ventily, které se používají k nafukování pneumatik. Ale pokud jsou zničené, nebudou moci udržet správnou hladinu tlaku, což samozřejmě znamená, že se pneumatiky rychleji opotřebí. Během kontroly dávejte pozor nejen na samotné ventily, ale také na jejich těsnění.

 

Prohození pneumatik. Většina z aut, které dnes jezdí po silnicích, má pohon předních kol. Stojí za to zapamatovat si, že pneumatiky na této nápravě se opotřebí mnohem rychleji než zadní pneumatiky. Doporučujeme prohození pneumatik mezi nápravami pokaždé, když měníte pneumatiky na zimu nebo na léto, aby byla celá sada zhruba podobně opotřebena. Plán prohazování závisí na druhu pohonu auta i na druhu pneumatik (pneumatiky s vyznačeným směrem, asymetrické pneumatiky atd.).

 

Ujistěte se, že jsou kola seřízena

 

Jelikož geometrii jsme už zmínili, měli bychom také dodat, že když dovezete své auto na prohlídku, je dobré požádat i o dodatečnou kontrolu seřízení kol. Nejde o drahou službu a správné umístění všech součástí - kolmo k zemi a vodorovně jedna ke druhé - zajistí rovnoměrné opotřebení a správné ovládání i odpovídající přilnavost.

 

Výměna pneumatik

 

Pamatujte si, že i ty nejlépe udržované pneumatiky podléhají opotřebení. Každý den jsou vystavovány plynům v ovzduší a ovlivňovány slunečním zářením a oxidací. Ničí se také mechanicky. Kvůli tomu je doporučujeme vyměňovat nejméně jednou za 10 let, i když jsou jejich vzorky stále ještě v dobrém stavu. Deset let je dost na to, aby směs, ze které jsou pneumatiky vyrobeny, ztratila některé své vlastnosti a chování pneumatik (například při vysokých rychlostech) tak bude obtížné předvídat.

 

Jak můžete vidět, stačí si pouze zapamatovat pár pravidel a můžete si užívat správně fungujících pneumatik po dlouhou dobu. Obezřetné řízení, udržování tlaku v pneumatikách na hladině doporučované výrobcem, kontrola seřízení kol a správné skladování a prohazování kol stačí, abyste vám vaše pneumatiky zajistily přiměřenou přilnavost.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky