36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Co se zamrzlým zámkem v autě?

Správná údržba vozu není nic jednoduchého. V zimě je to pak ještě těžší než v jiných měsících a vyžaduje to zvláštní druh trpělivosti. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se řidiči v zimě potýkají – někdy i denně –, je zamrzlý zámek u vozu.

 

Když teplota klesne pod nulu a déšť a sníh jsou intenzivnější. Spěšné oškrabávání dveří ani zahřívání mezery mezi dveřmi a rámem domácími způsoby nejsou nejlepším řešením. Poškozený lak, dveře a okna, či dokonce utržené kliky jsou jen jedny z mála následků nevhodných pokusů o rozehřívání dveří a zámků. Přitom lze dveře otevřít pomocí celé řady osvědčených metod.

O zámky na voze se pravidelně starejte

 

Nejdůležitější je se o vůz pravidelně starat. Podle pravidla „je lepší prevence než léčba“ stojí za to i v případě vašeho vozu přijímat preventivní opatření. Vůz díky tomu zůstane funkční a nečekají vás všelijaká ranní překvapení.

 

 

Zámkům dopřejte ochranu

 

Jedním ze základních a zároveň nejlepších způsobů prevence zamrznutí dveří a zámků je používat impregnaci proti vlhkosti ve spreji v okolí elektroinstalace. Tento přípravek předchází korozi a zároveň odpuzuje vlhkost a vodu. Po nanesení se utvoří ochranná vrstva, díky které voda v mezerách karoserie vozu nezamrzne. Postřik dokonale chrání elektroinstalaci zodpovědnou za zamykání dveří vozu a otvírací systém.

 

Dalším způsobem ochrany zámku dveří na straně řidiče je mazání oblastí náchylných k zamrzání technickou vazelínou. Stejně účinnou metodou použitelnou při údržbě zámku je ochrana zámku motorovým olejem.

 

 

 zamrzlý zámek v autě

Samotná péče o zámek však nestačí. Je také vhodné chránit těsnění dveří před vlhkostí. K tomu můžete využít speciální přípravky ve sprejích nebo tyčinkách. Díky tomuto postupu dveře nebudou přimrzat ke karoserii, což by jinak znemožňovalo jejich otevření. Je to důležité zejména například při mytí auta v mrazu.

 

 

Jak rozmrazit zámek na autě?

 

Pokud se zimě přesto podařilo vás překvapit a jste nuceni okamžitě jednat, je nejrychlejším způsobem, jak rozmrazit dveře, použít chemický přípravek na rozmrazení oken.

 

Nejrozumnější je začít rozmrazovat od dveří řidiče – to vám umožní rychle zapnout motor. Pokud však vidíte, že jiné dveře jsou zamrzlé méně, možná stojí za pokus rozmrazit nejdříve ty. Proces rychlého dostání se do vozidla se vám tak velmi usnadní.

 

Pokud se vám podaří dveře otevřít a dostat se do vozu, zapněte topení. Tím roztaje let utvořený kolem dveří a oken.

 

 

Zamrzlý zámek na autě – čeho se vyvarovat?

 

V první řadě je třeba mít na paměti, že při rozmrzání vozu se nikdy nepoužívá síla. Ta by mohla vést k poškození dveří nebo již zmiňovanému utržení kliky. Abyste dveře a zámek rozmrazili účinně, musíte být klidní a opatrní. Pamatujte, že péče o auto je předběžný a dlouhodobý proces a v případech nouze nezbývá než řídit se pokyny.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky