36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Celoroční pneumatiky – alternativa k sezónní výměně?

Klimatické změny posledních let, které se projevují zvyšujícím se počtem teplých měsíců a mírných zim, znamenají, že stále více řidičů volí celoroční pneumatiky. Kdo si může dovolit používat jednu sadu pneumatik po celý rok?

 

Jak výzkumy a nezávislé testy dokazují, zimní a letní pneumatiky mají rozhodující výhody v jejich odpovídajících obdobích z důvodu odlišnosti směsí, ze kterých jsou vyráběny (různé poměry obsahu křemenu a polymeru), i různých vzorků. Letní pneumatiky dosahují lepších parametrů na suchém asfaltu při teplotě okolí nad 7 °C a zimní jsou naopak lepší při dešti a sněhu, když teplota vzduchu klesá pod 7 °C. Celoroční pneumatiky nabízí kombinaci vlastností zimních a letních pneumatik, takže by teoreticky měly poskytovat vyrovnané jízdní vlastnosti nezávisle na období. Pokud to tak je, jsou celoroční pneumatiky nejvhodnějším řešením?

Co potřebujete o celoročních pneumatikách vědět?

 

Doposud připomíná struktura a vzorek celoročních pneumatik spíše zimní pneumatiky. To je z toho důvodu, že zimní pneumatiky jsou všestrannější, tzn. musí poskytovat tah na sněhu, břečce a mokrém asfaltu. Při nízkých teplotách se mohou celoroční pneumatiky pochlubit podobnou přilnavostí jako zimní pneumatiky, ale na suchém a horkém asfaltu nebudou brzdit tak účinně jako letní pneumatiky. Jde o kompromis, ale parametry celoročních pneumatik jsou jen o málo horší než ty, kterých dosahují sezónní pneumatiky a, co je důležité, jsou uspokojivé a zajišťují bezpečnost na silnici. Je taky třeba poznamenat, že měkká gumová sloučenina se v létě rychleji opotřebovává a takové pneumatiky mají vyšší valivý odpor, což znamená, že celoroční pneumatiky způsobují více hluku při pohybu než ty letní.

 

Nedávno však přední výrobci pneumatik včetně společností Bridgestone a Michelin změnily svůj přístup ke konstrukci pneumatik na vícero období. Tyto pneumatiky se nyní konstruují od samého začátku jako celoroční pneumatiky, což má mít za cíl snížit dopad všech negativních vlastností popsaných výše a vytvoření všestrannějších verzí pneumatik.

celoročních pneumatikách

Pro koho jsou určené celoroční pneumatiky?

 

Když se rozhodujeme o koupi celoročních pneumatik, volíme si kompromis mezi vlastnostmi letních a zimních pneumatik. Určitě jde o nákladově nejúčinnější řešení pro lidi, pro které je nákup dvou sad pneumatik velkým výdajem. Náklady na výměnu a skladování nepoužívaných pneumatik se také snižují, ale měli byste mít na paměti, že musíte i tak jednou za rok zkontrolovat a vyrovnat kola, i když máte celoroční pneumatiky. Takže pokud jste vlastníkem městského, kompaktního auta nebo auta pro střední vrstvu a vaše řízení je v převážné většině případů uvážlivé a opatrné, celoroční pneumatiky jsou pro vás správnou volbou. Pamatujte na to, že celoroční pneumatiky poskytují vyšší stupeň bezpečnosti na silnicích pokrytých sněhem v porovnání s letními pneumatikami a v létě na suchém asfaltu budou lepší než zimní pneumatiky.

 

Pokud však hodně jezdíte do různých částí země nebo žijete v chladném nebo horském regionu, pořád vám doporučujeme používat dvě sady pneumatik - letní a zimní pneumatiky, které jsou přizpůsobené podmínkám v daných obdobích.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky