CHLADICÍ KAPALINA

Stejně jako je pro vás důležité řídit za optimální teploty, to samé platí i pro motor automobilu. Pokud tedy nechcete, aby se automobil náhle přehřál a zastavil se nebo aby v chladné zimní ráno začalo zlobit startování a vy jste nemohli odjet, je nutné pochopit důležitost chladicí kapaliny (neboli nemrznoucí směsi).

K ČEMU CHLADICÍ KAPALINA SLOUŽÍ?

Chladicí kapalina absorbuje přebytečné teplo z motoru a tím zajišťuje jeho správné fungování i při vysokých teplotách.

Její nemrznoucí vlastnosti, které jí dávají její další nesprávný název, zajišťují plynulé proudění v chladicím okruhu, který díky tomu nezamrzá, což by vedlo k roztrhání potrubí a následné vážné a drahé poruše, která by vaši jízdu ukončila.

KDY MÁM KONTROLOVAT HLADINU CHLADICÍ KAPALINY?

Chladicí kapalina s postupem času ztrácí své vlastnosti a není již tolik účinná, zejména jako antikorozní látka. Měla by tedy být kontrolována každých 1000 km, abyste se ujistili, že její hladina je správná. Kontrolu provádějte, když je motor studený a hladina stabilní. Kapalina je velmi dobře vidět, protože má nápadnou barvu – oranžovou, růžovou nebo modrou. Pokud uvidíte, že je pod ryskou minimální úrovně, může se jednat o netěsnost systému. Proto doporučujeme návštěvu kteréhokoliv z našich servisů, kde mechanici systém zkontrolují.

Chladicí kapalinu je nutné vyměnit každé dva roky nebo každých 20 000 km. Chladicí kapalina se zcela vypustí a následně se znovu doplní. First Stop vám doporučí vhodnou chladicí kapalinu pro váš automobil v závislosti na použití a teplotách, kterým bude vystavena.

PROČ KONTROLOVAT HLADINU CHLADICÍ KAPALINY

  • Pomáhá chránit motor před korozí
  • Brání přehřívání automobilu
  • Chrání chladicí okruh před zamrznutím
  • Zabraňuje poškození dalších součástí, například chladiče nebo termostatu

Časté dotazy

MOHU NÁDRŽ NA CHLADICÍ KAPALINU DOLÍT VODOU?

Vodu lze jako účinné chladivo použít v nouzové situaci. Nemrznoucí kapaliny obsahují řadu přídavných látek, které výrazně zlepšují jejich účinnost.

MOHU SMÍCHAT DVA RŮZNÉ TYPY CHLADICÍ KAPALINY?

First Stop míchání nedoporučuje, protože dochází ke zhoršení vlastností kapaliny.