36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Chladicí kapalina

Stejně jako je pro vás důležité řídit za optimální teploty, to samé platí i pro motor automobilu. Pokud tedy nechcete, aby se automobil náhle přehřál a zastavil se nebo aby v chladné zimní ráno začalo zlobit startování a vy jste nemohli odjet, je nutné pochopit důležitost chladicí kapaliny (neboli nemrznoucí směsi).

 

 

K čemu chladicí kapalina slouží?

 

Chladicí kapalina absorbuje přebytečné teplo z motoru a tím zajišťuje jeho správné fungování i při vysokých teplotách.

Její nemrznoucí vlastnosti, které jí dávají její další nesprávný název, zajišťují plynulé proudění v chladicím okruhu, který díky tomu nezamrzá, což by vedlo k roztrhání potrubí a následné vážné a drahé poruše, která by vaši jízdu ukončila.

 

 

Kdy mám kontrolovat hladinu chladicí kapaliny?

 

Chladicí kapalina s postupem času ztrácí své vlastnosti a není již tolik účinná, zejména jako antikorozní látka. Měla by tedy být kontrolována každých 1000 km, abyste se ujistili, že její hladina je správná. Kontrolu provádějte, když je motor studený a hladina stabilní. Kapalina je velmi dobře vidět, protože má nápadnou barvu – oranžovou, růžovou nebo modrou. Pokud uvidíte, že je pod ryskou minimální úrovně, může se jednat o netěsnost systému. Proto doporučujeme návštěvu kteréhokoliv z našich servisů, kde mechanici systém zkontrolují.

 

Chladicí kapalinu je nutné vyměnit každé dva roky nebo každých 20 000 km. Chladicí kapalina se zcela vypustí a následně se znovu doplní. First Stop vám doporučí vhodnou chladicí kapalinu pro váš automobil v závislosti na použití a teplotách, kterým bude vystavena.

 

 

Proč kontrolovat hladinu chladicí kapaliny

 

  • Pomáhá chránit motor před korozí
  • Brání přehřívání automobilu
  • Chrání chladicí okruh před zamrznutím
  • Zabraňuje poškození dalších součástí, například chladiče nebo termostatu

 

 

Časté dotazy

 

Mohu nádrž na chladicí kapalinu dolít vodou?

 

Vodu lze jako účinné chladivo použít v nouzové situaci. Nemrznoucí kapaliny obsahují řadu přídavných látek, které výrazně zlepšují jejich účinnost.

 

Mohu smíchat dva různé typy chladicí kapaliny?

 

First Stop míchání nedoporučuje, protože dochází ke zhoršení vlastností kapaliny.

 

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

 

 

Potřebujete cenovou nabídku?

 

Vaše osobní nabídka na několik kliknutí.