36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Brzdy

Dostat se během jízdy do nebezpečné situace, ve které zjistíte, že jsou brzdy nefunkční, není nic, o co by kdokoliv z nás skutečně stál. Nejsme ve filmu, kde se skáče z auta na auto nebo klouže kolem překážek, dokud automobil neztratí výkon a hrdina z něj vystoupí, jako by se nic nestalo. Žerty stranou, musíme jasně říci, že brzdy jsou základním činitelem naší bezpečnosti za volantem.

 

Brzdový systém se skládá z brzdových destiček, kotoučů, brzdové kapaliny v okruhu a brzdového potrubí. Jeho stav z větší části závisí na našem stylu řízení: Opotřebuje se rychleji, když brzdíme prudce, než když jezdíme plynule a uvolněně.

 

 

Funkce brzd

 

Brzdy a celá brzdová soustava jsou nejdůležitější částí vozidla z hlediska aktivní bezpečnosti. Brzdová soustava se dělí dle funkce na čtyři druhy: provozní, nouzovou, parkovací a odlehčovací. Brzdy lze také dělit dle konstrukce na kotoučové a bubnové.

 

Brzdy zajišťují jak zpomalení automobilu, tak i úplné zastavení a samovolný pohyb v případě stání. Při brzdění vozidla dochází ke snižování pohybové energie, která se mění na teplo. Když jsou brzdy v ideálním stavu jejich činnost je tichá, v opačném případě je vhodné podstoupit inspekci vozidla, aby se včas odhalila příčina možných komplikací. Pískání brzd při zpomalování vozidla je jedna z nepříjemností, které způsobují nekvalitní nebo neoriginální náhradní díly. Při výměně těchto součástek ve vašem automobile dávejte vždy přednost originálním dílům.

 

 

Kdy kontrolovat brzdové destičky a brzdy

 

Kdykoliv kdy si všimnete neobvyklého chování: volant při brzdění vibruje nebo vám připadá, že sešlápnutí brzdového pedálu je těžší či lehčí než obvykle, je vysloveně vhodné navštívit servis bez zbytečného oddalování. Obdobně učiňte v případě, když brzdy najednou přestanou reagovat nebo potřebují delší brzdnou vzdálenost k úplnému zastavení automobilu.

 

Pokud se na palubní desce rozsvítí kontrolka brzd nebo ABS, stačí nahlédnout do návodu k automobilu, kde vyčtete co tyto signály znamenají. Pokud si nejste jisti, navštivte servis First Stop.

 

A obecně tak udělejte každý rok nebo každých 10 000 kilometrů, protože brzdové kotouče, bubny, destičky a třmeny podléhají neustálému opotřebovávání. Je nutné kontrolovat také hladinu brzdové kapaliny a těsnost okruhu.

 

 

Jak prodloužit životnost brzd?

 

  • Pozorujte správné zajíždění komponentů brzdového systému. Po dobu zajíždění brzd se vyhněte intenzivnímu brzdění.
  • Snižujte rychlost také podřazením na nižší rychlostní stupeň a dojeďte plynule až do zastavení.
  • Předcházejte prudkému brzdění, díky předvídání situace na vozovce před i za sebou a snížením rychlosti včas.
  • Navštěvujte servis a podstupujte údržbu vozidla preventivně, čím více věnujete automobilu péče, tím déle bude sloužit a to platí i u brzd.

 

 

Proč udržovat brzdy automobilu

 

  • Jedná se základní a důležitý faktor bezpečnosti automobilu
  • Součásti brzd podléhají neustálému opotřebení
  • Zajišťují účinné brzdění, zpomalení i stání
  • Jsou faktorem, který zajistí bezpečnou a pohodlnou jízdu
usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

 

 

Potřebujete cenovou nabídku?

 

Vaše osobní nabídka na několik kliknutí.