36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Zimní kapaliny do ostřikovačů

Kontrola hladiny kapalin ve vozu je nutnost. Palivo, chladivo a motorový olej jsou nezbytné pro správnou funkci vozidla. Ale i tak často není brán dostatečný ohled na důležitost kapaliny do ostřikovačů. Je vhodné poznamenat, že její správná hladina rozhodně zvyšuje bezpečnost na cestách a přispívá ke komfortu jízdy. Bereme-li ohled na sledování hladiny kapaliny v nádržce, měli bychom se také zaměřit na její kvalitu - zejména v zimě.

 

Bez ohledu na období a počasí patří kapalina do ostřikovačů k povinnému zařízení každého vozu. Mezi letními a zimními kapalinami do ostřikovačů je veliký rozdíl. V létě a v teplých měsících obecně jsou nejproblémovějšími faktory prach a hmyz na předním skle. V zimě hraje tato kapalina mnohem důležitější roli.

Kapalina do ostřikovačů a bezpečnostní okolnosti

 

Vlivem bláta, soli a nízké teploty může být vaše sklo zanedlouho špinavé a plné šmouh, což rozhodně snižuje řidičovu viditelnost. Řidič si následkem toho může nevšimnout dění na vozovce a zvyšuje se pravděpodobnost nebezpečné situace. Kapalina do ostřikovačů tak napomáhá řidičům předcházet srážce nebo ztrátě kontroly nad vozidlem v souvislosti s překážkami na cestě, které by mohl zpozorovat pozdě.

 

Výměna zimní kapaliny do ostřikovačů

 

K výměně kapaliny do ostřikovače by měl řidiče motivovat mráz. V zimě by se neměla používat letní kapalina, jelikož hrozí její zamrznutí. Pokud kapalina do ostřikovače zamrzne, je čištění předního skla naprosto nemožné. Její rozmrznutí může trvat několik hodin, a to i ve vyhřáté garáži. Riskovat takovou prodlevu za to nestojí, jelikož řešení je celkem prosté. Také by se neměla míchat letní kapalina se zimní. Letní kapalina není odolná vůči zamrznutí a snižuje tak účinnost kapaliny zimní.

 

Při výběru zimní kapaliny do ostřikovače je nejzásadnější řídit se údaji na obalu. Nejdůležitějším činitelem je informace, že kapalina nemrzne při teplotě nižší než -20 °C.

Washer fluid

Také záleží na pachu kapaliny

 

Zimní kapalina vděčí za své jedinečné vlastnosti skutečnosti, že obsahuje etanol, který má velmi intenzivní pach. Většina výrobců se pach snaží zakrýt jinými složkami, které nemají negativní dopad na komfort jízdy. Při výběru zimní kapaliny do ostřikovačů dbejte na její zápach, jelikož by nemusel vyhovovat řidiči a ten by tak nebyl zcela soustředěný na cestu.

 

Kvalita zimních kapalin do ostřikovačů

 

Tyto kapaliny donedávna obsahovaly nebezpečný metanol. V současnosti jsou na balení některých kapalin upozornění na škodlivé účinky například při jejich styku s pokožkou nebo při vdechnutí. Mohou také poškodit lak nebo čepele stěračů. Vzhledem k tomu, že předpisy upravující tyto záležitosti se měnily poměrně nedávno, nestojí za to prostě sáhnout po nejlevnějším výrobku na trhu. Namísto ceny je při výběru kapaliny vhodné všímat si její kvality. Nejlepší je sáhnout po kapalinách příznivě hodnocených motoristickými spolky.

 

Domácí kapalina do ostřikovače - stojí za to?

 

Internet je plný návodů na domácí výrobu zimní kapaliny do ostřikovače. Kapaliny vyrobené podomácku, tedy neatestované a neschválené, mohou mít negativní vliv na stav vozu i pohodu řidiče při jízdě. Proto je lepší to neriskovat!

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky