36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Typy pneumatik a běhounů

Při výběru pneumatik pro automobily musíte vzít v úvahu řadu faktorů a neměli byste se oklamat nízkou cenou nebo reklamními triky výrobců. Na trhu jsou stovky pneumatik pro automobily, ale díky příslušným znalostem se neztratíte v bludišti nabídek a poskytněte sebe a vaší rodině mnoho komfortních jízd.

 

Jeden ze signálů, které by vás vedly k nákupu nových pneumatik, je příliš nízká hloubka dezénu (asi 3 mm pro letní pneumatiky a 4 mm pro zimní pneumatiky). Stojí za to vědět, jak měřit hloubku dezénu. Osobní pneumatiky mají vliv na bezpečnost jízdy na tolik úrovních, že je nestojí za to, že je spěchá. Částečně proto, že se rozhodují o:

 

 • uchopte auto na silnici,
 • brzdná dráha,
 • spotřeba paliva při jízdě,
 • obecný jízdní komfort (zejména vliv na objem vozidla).

 

Jaké jsou typy pneumatik pro cestující? Vzhledem k tomu, jaké vlastnosti rozlišujeme pneumatiky různých typů automobilů? Přečtěte si a vyberte pneumatiky, které dokonale odpovídají vašim čtyřem kolům

Běhoun pneumatiky - různé typy

 

Při výběru pneumatik je třeba věnovat velkou pozornost vzorku běhounu pneumatiky, tj. Části, která bude mít vždy přímý kontakt s vozovkou. Vzhledem k dezén vyniká 3 základní typy běhounu - běhounu symetrické, asymetrické a směrové:

 

Směrový běhoun - pneumatiky s tímto běhounem se obvykle používají ve sportovních vozidlech. Drážky běhounu tvoří tvar písmene "V", díky kterému pneumatika dokonale odvádí vodu a minimalizuje jev aquaplaningu. U těchto pneumatik bude vždy uveden směr otáčení pneumatik;

 

Symetrický dezén - běhounu vnitřní a vnější strana má stejný vzorek (tj zrcadlený.). Tento typ konstrukce se používá v pneumatikách pro malé a kompaktní automobily. Symetrický běhoun se také často vyskytuje u celoročních pneumatik). U pneumatik se symetrickým běhounem obvykle nejsou žádné informace o směru otáčení (v žádném směru);

 

Asymetrický dezén - s běhounu pneumatiky je označena jako vnější a vnitřní straně pneumatiky. Vnější část běhounu je zodpovědná za tah a boční rukojeť na suchém povrchu, zatímco vnitřní část odpovídá odtoku vody podélnými a příčnými drážkami. Asymetrické pneumatiky jsou nejčastěji zvolena pneumatika pro osobní automobily, protože jejich univerzální charakter a vynikající vlastnosti na mokré i suché vozovce.

 

Na trhu existují také pneumatiky bláto a sníh (uznat je po „M + S“), který se vyznačuje tím, širokými bloků dezénu a hlubších drážek .. Je třeba mít na paměti, že tyto nejsou typické zimních pneumatik - vhodnost běhounu o určitých povětrnostních podmínkách rozhoduje podstatně více dalších faktorů.
 

detailní záběr pneumatiky na bílém autě

Konstrukce pneumatik - jak ovlivňuje výběr pneumatik?

 

Vzhledem k konstrukci pneumatiky pro osobní dopravu rozlišujeme dva typy: radiální a diagonální. Prakticky všechny pneumatiky pro osobní automobily mají radiální konstrukci, tj. Vrstvy osnovního kordu jsou uspořádány radiálně. Tato pneumatika má velmi dobrý výkon při vysokých rychlostech díky tuhosti a stability a větší kontaktní plochu s vozovkou.

 

Diagonalové pneumatiky jsou vzácné v osobních automobilech, s výjimkou starožitných automobilů a terénních vozidel. Vzhledem k jejich struktuře (vrstvy kostry jsou uspořádány v příčném směru) je diagonální pneumatika odolnější mechanickému poškození, zejména na bočních stěnách. Bohužel, diagonální pneumatika je těžší a méně stabilní při jízdě rychle.

 

Správná konstrukce pneumatik může také ovlivnit jeho užitečnost po poškození (punkci). V současné době jsou na trhu k dispozici 2 technologie výroby pneumatik, které vám umožňují pokračovat v jízdě po punkci:

 

 • samolepící pneumatiky - v případě, že jímka propichuje uvnitř pneumatiky, látka pečlivě utěsňuje otvor, čímž zabraňuje ztrátě vzduchu;

   

 • Pneumatiky Run Flat - díky vyztužené stěně a správně navrženému jádrovému jádru po propíchnutí takových pneumatik můžete jezdit 80 km při maximální rychlosti 80 km / h.
   

   

Velikost pneumatiky - co si pamatovat přI výběru pneumatik?

 

Na rozdíl od vnějších vzhledů není velikost pneumatiky tak obtížným aspektem výběru pneumatik. Proč? Protože při nákupu pneumatik je velmi obtížné udělat chybu. Nezapomeňte dodržovat pokyny výrobce vozu v příručce, která je přidána k vozidlu. Velikost pneumatiky (průměr) musí vždy odpovídat velikosti ráfku.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky