36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Porucha auta v zahraničí

Těžko byste hledali horší chvíli pro poruchu auta, než je rodinná dovolená v zahraničí. Většinou tak jste několik stovek kilometrů od České republiky, v okolí nikoho neznáte a absolutně netušíte, komu zavolat. Další překážkou může být i jazyková bariéra, s někým se domluvit a ještě mu vysvětlit polohu může být složitější. I když se tato situace zdá být komplikovaná, existují způsoby, jak takové problémy řešit.

 

Závada na autě, která se objeví ve vzdálené zemi, obvykle nejen způsobí stres, ale také znamená nemalé výdaje, které není snadné odhadnout. Kvůli tomu byste se na případnou poruchu měli připravit, abyste se vyhnuli jejím následkům. Ze všeho nejdřív byste měli vědět, kam se obrátit pro pomoc a kdo vám může asistovat.

Porucha auta v zahraničí - investujte do balíčku s asistenčními službami

 

Nejlepší možností je samozřejmě mít auto s aktivní mezinárodní tovární zárukou. Majitelům takových aut nevzniknou žádné náklady za opravy nebo jim jejich výdaje nahradí. Pokud ale vaše auto tuto záruku nemá, bezstarostnou dovolenou vám zajistí zakoupení balíčku s asistenčními službami.

 

Pokud ve své pojistce máte tento asistenční balíček zahrnutý (pojištění odpovědnosti za škodu nebo pojištění škody na samotném motoru), určitě se podívejte, co vše kryje. Je možné, že krytí bude velice omezené. Proto stojí za to si koupit rozšířené pojištění, které poskytuje komplexní asistenci v případě poruchy auta či nehody. Pokud se rozhodnete takový balíček zakoupit, zkontrolujte si 3 věci:

 

  • podmínky, za kterých budete mít nárok na náhradní auto,
  • jestli dostanete ubytování (včetně stravy),
  • jestli je možné vrátit se domů letadlem (v extrémních případech).

 

Cena takového pojištění bude mnohem vyšší, ale může se ukázat, že jde pouze o malé procento výdajů, které byste museli uhradit, kdybyste ji neměli. Navíc v krizové situaci postačí pouze jeden telefonát a zahraniční partneři českých pojišťovacích společností vám poskytnou veškerou potřebnou asistenci. Proto se ujistěte, že máte číslo své asistenční služby uložené ve svém telefonu.

asistenční služby starající se o pokvereni auto

Co můžete dělat, pokud nemáte pojištění auta?

 

Pokud pojištění nemáte a auto se vám pokazí na silnici v zahraničí, měli byste myslet především na několik následujících skutečností. Zaprvé, v mnoha zemích jižní Evropy vás odtah a oprava auta může vyjít několikanásobně dráž než v České republice. Měli byste se vyhnout servisům poskytovaným náhodnými lidmi, abyste ještě neměli náklady spojené s neodbornými opravami.

 

Také byste měli vědět, že pokud se vám auto pokazí na místě, které je vzdálené od hlavních silnic, můžete si docela dlouho počkat. Pokud porucha nastane, když zrovna jedete, může vám situaci znepříjemnit i počasí, včetně vysokých teplot. Proto doporučujeme, abyste nikdy nikam neodjížděli bez dostatku vody - zvlášť pokud jedete s malými dětmi nebo staršími lidmi.

 

Dál také mějte na paměti, že mechanik, který pracuje na vašem autě, si je dobře vědom vaší situace. Ví, že vy možná neznáte jejich jazyk a běžnou cenu za danou službu a jste závislí na jejich posouzení problémů vašeho auta. Proto nedoporučujeme souhlasit hned se všemi návrhy - zkuste o konečné ceně opravy vyjednávat než auto u mechanika v servisu necháte.

 

A jako poslední věc si nezapomeňte na své cesty brát kreditní kartu. Můžete ji potřebovat, abyste si mohli půjčit náhradní auto za vratnou zálohu.

 

Porucha auta na dálnici

 

Nejsložitější situace, ve které se můžete ocitnout však je, když se vám auto porouchá na dálnici. Obzvlášť, když je to v noci. Pokud auto nefunguje správně, měli byste okamžitě opustit silnici a nejlépe jet přímo na parkoviště nebo čerpací stanici. Pokud před sebou žádné takové místo nevidíte, zastavte v odstavném pruhu. Auto nechte co nejblíže svodidel a co nejdál od hlavního pruhu, jak jen je to možné. Nezapomeňte zapnout výstražná světla, obléct si výstražnou vestu a za auto umístit výstražný trojúhelník. Ten by měl být ve vzdálenosti nejméně 100 metrů za vozidlem. Obzvlášť v noci tak bude zajištěna bezpečnost pro všechny uživatele silnic.

 

Vaším dalším krokem by vždy mělo být zavolání o pomoc. Neradíme hledat pomoc u ostatních řidičů, kteří se často pohybují ve vysoké rychlosti - můžete být na silnici nebezpeční. Můžete bezpečně používat speciální telefony, které se nacházejí u silnice, a které na rozdíl od vašeho mobilního telefonu nebudou mít problém s příjmem. Také vám pomůže orientační značení na dálnici - značky vám umožní určit svou polohu. Na příjezd asistenční služby byste měli počkat na bezpečném místě.

 

Ve většině evropských zemí asistenční služby fungují na dálnicích rychle a efektivně. Pokud se auto porouchá, odtáhnou ho na nejbližší parkoviště nebo čerpací stanici. Tato služba samozřejmě není zdarma, proto byste měli zvážit zakoupení pojištění s asistenční službou, než se na svou cestu vydáte. Také stojí za zvážení, zda auto před dlouhou cestou nevzít na prohlídku.

Také by vás mohlo zajímat: Co můžete udělat, abyste se ujistili, že vaše rodina bude na dovolené v bezpečí?

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky