36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak snížit spotřebu paliva až o 6 litrů na 100 kilometrů

Astronomický růst cen pohonných hmot nedává moc důvodu k optimismu. Jen v prvním čtvrtletí 2022 jste mohli zaplatit za litr benzínu až 47,90 Kč. A za naftu dokonce neuvěřitelných 52,30 Kč za litr. I proto jsme pro vás připravili 6 užitečných tipů, které pomohou snížit spotřebu až o 6 litrů každých 100 kilometrů. Znáte je všechny?

Snižte hmotnost automobilu

 

Střešní nosiče, boxy, opěrky hlavy na zadních sedadlech, rezerva i kufřík s nářadím. To jsou zkrátka kilogramy navíc, které se na spotřebě podepisují. Každých 100 kg váhy se rovná přibližně 0,5 litrů paliva.

 

Rezervu (i 20 kilogramů) nahradíte sadou na opravu pneumatik. Z nářadí si nechte jen to nejdůležitější. Jasně - není to ideální řešení. Ale pokud jezdíte převážně po městě, bez této výbavy se bez problému obejdete. V neposlední řadě z auta odstraňte vše, co zrovna nepotřebujete.

 

Raději zdůraníme, že nemáme na mysli povinnou výbavu, mezi kterou patří například lékárnička či reflexní vesty. To je nezbytnost, která vás může zachránit v krizových situacích… nebo ochránit vaši peněženku před tučnou pokutou.

plynové čerpadlo s připojenou plynovou tryskou.
Správný tlak v pneumatikách

Nastavte správný tlak v pneumatikách

 

Správný tlak v pneumatikách hraje obrovskou roli. Stačí mít 0,5 barů méně než předepisuje výrobce a spotřeba vzroste o 5 %. Vyšší tlak sice sníží komfort při jízdě, na každých 100 kilometrech ale ušetříte až 0,2 litrů paliva. Při návštěvě benzínové pumpy proto nezapomeňte provádět pravidelnou kontrolu - ideálně každých 14 dní.

 

Pokud navíc zvažujete nákup nového obutí, vsaďte na pláště s nízkým valivým odporem. Právě ten totiž ovlivňuje spotřebu paliva i životnost dezénu. Například Bridgestone patří k nejúspornějším pneumatikám na trhu, což již několikrát prokázaly v nezávislých testech renomovaných autoklubů ADAC a Autobild.

Pečujte o motor a sáhněte po kvalitním oleji

 

Jedním z největších žroutů paliva jsou krátké cesty. Věděli jste, že po nastartování má váš vůz spotřebu mezi 30 a 40 litry na 100 kilometrů? Po prvním ujetém kilometru pak klesá na 20 litrů. Teprve až po zahřátí motoru a přibližně 4 kilometrech se spotřeba vrací do normálu.

Dolévání motorového oleje

Krátké cesty se nevyplácí

 

Pokud na konci vidíte svítit na semaforu červenou, začněte brzdit motorem a jeďte pomaleji. Snížíte tím množství rozjezdů, na které vůz potřebuje daleko víc energie. Zkušení řidiči nespěchají, „pár“ ušetřených minut totiž zvyšuje odpor vzduchu a auto je žíznivější.

 

Při 160 km/h na dálnici spotřebujete daleko víc litrů než při jízdě rychlostí 100 km/h. Vozidlo, které při 100 km/h spotřebuje 6,5 litrů, potřebuje při 160 km/h téměř 10 litrů paliva. A to je už výrazný rozdíl.

Jezděte plynule a pomaleji

 

Ačkoliv bývají vedra ve městech nesnesitelná, otevřená okénka a parkování ve stínu se vám vyplatí. Se zapnutou klimatizací totiž spotřebujete na každých 100 kilometrech okolo 1,8 litrů, což vás při 1 000 ujetých kilometrech za měsíc může přijít na víc než 800 Kč.

Klimatizace v autě

Klimatizace je žrout

 

Ačkoliv bývají vedra ve městech nesnesitelná, otevřená okénka a parkování ve stínu se vám vyplatí. Se zapnutou klimatizací totiž spotřebujete na každých 100 kilometrech okolo 1,8 litrů, což vás při 1 000 ujetých kilometrech za měsíc může přijít na víc než 800 Kč.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky