36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Důležitá fakta o skladování a výměně pneumatik

Podle policejních zpráv je jednou z nejčastějších příčin nehod na silnicích špatný technický stav jednoho ze zúčastněných vozidel, včetně špatného stavu pneumatik. Tyto výsledky jasně ukazují, že pneumatiky mají velký vliv na bezpečnost na silnicích. Aby pneumatiky plnily své základní funkce, musíte se ujistit, že jsou správně namontovány, vyměňovány a skladovány.

 

Každá závažná událost nebo nebezpečná situace může začít sledem úplně drobných problémů - včetně problémů souvisejících s pneumatikami. Správný způsob skladování a správná montáž pneumatik zvýší bezpečnost řidiče a prodlouží životnost vašich pneumatik. Jaké informace se vyplatí si pamatovat? Přečtěte si zbytek článku a zjistěte, co potřebujete vědět o výměně a skladování pneumatik.

Skladování pneumatik - skladování pneumatik na zimu nebo na léto doma nebo v servisním centru

 

Správně by se pneumatiky na auto měly skladovat v kontrolovatelných podmínkách. Ideálně by místo, kde pneumatiky skladujete, mělo být:

 

 • chladné, nejlépe s teplotou pod 25 °C, suché a přiměřeně větrané,

 • bez přímého přístupu k slunečnímu světlu a ozónu, který má negativní dopad na odolnost gumy.

 

Podmínky skladování pneumatik mají velký vliv na následné vlastnosti pneumatiky. Pneumatiky, které byly skladovány ve špatných podmínkách, např. venku nebo pod vahou dalších pneumatik, se mohou zdeformovat a způsobit vibrace auta při jízdě.

 

Způsob, kterým jsou pneumatiky skladovány, závisí na tom, zda budou skladovány na danou sezónu s ráfky nebo bez nich. Níže uvádíme pár rad, jak skladovat pneumatiky.

skladování pneumatik
 • Skladování pneumatik bez ráfků

 

Pneumatiky bez ráfků je možné narovnat vodorovně jednu na druhou, přičemž je potřeba myslet na to, že výška musí být omezená (max. 1,5 m) kvůli riziku zdeformování pneumatik. Dalším způsobem je skladovat je ve svislé poloze (kolmo) a o 90 stupňů je čas od času pootočit.

 

 • Skladování pneumatik s ráfky

 

Pneumatiky s ráfky je možné skladovat, jak budete chtít. Můžete kola zavěsit na háky nebo dát na speciální stoják, který umožňuje je uspořádat tak, aby se nedotýkaly jedna druhé.

 

Když už víte, v jakých podmínkách by měly být vaše pneumatiky na léto nebo na zimu být skladovány, můžete se rozhodnout, jestli na ně máte to správné místo. Pamatujte však na to, že pokud skladujete pneumatiky sami, musíte pravidelně kontrolovat jejich stav.

 

Pokud nechcete mít pneumatiky u sebe, můžete si zaplatit službu skladování kol v servisním centru. Čemu byste měli věnovat pozornost při vybírání této služby? Důležité jsou následující faktory:

 

 • lokalita a dostupnost - vzdálenost servisního centra od vašeho bydliště a od vaší práce,

 • podmínky v servisním centru - pneumatiky by měly být skladovány v souladu s platnými normami (ETRTO)

 • rozsah skladovacích služeb - zda služba zahrnuje pouze skladování pneumatik nebo bude kontrolován i jejich technický stav.

 

Výměna pneumatik auta - data pro výměnu zimních a letních pneumatik

 

Správná a včasná výměna pneumatik auta je stejně důležitá jako jejich správné skladování během zimy a léta. Nejčastěji nabízejí výrobci dva druhy pneumatik - zimní pneumatiky a letní pneumatiky, takže by měly být vyměňovány dvakrát ročně.

 

 • Výměna pneumatik na zimu

 

I když v Polsku neexistují žádné předpisy, které by přikazovaly používání zimních pneumatik v určitých měsících, hodně řidičů mění svoje pneumatiky na zimní v půlce října nebo v listopadu. Bylo stanoveno, že zimní pneumatiky by se měly namontovat, když se teplota ve dne pohybuje pod 7 °C. Pokud však cestujete častěji v noci, můžete potřebovat vyměnit pneumatiky dřív.

 

Zimní pneumatiky jsou odolné ve velmi nízkých teplotách. Výrobci vyrábějí gumové pneumatiky s přísadami, které zajišťují flexibilitu a dobrou přilnavost při nízkých teplotách. A co víc, vzorek zimních pneumatik má porózní strukturu (pojistky), která zvyšuje přilnavost auta na zasněžené či zledovatělé silnici.

 

 • Výměna pneumatik na léto

 

Používání zimních pneumatik v teplotách nad nulou, například v rozmezí 10-15 °C nemá za následek žádné významné zkrácení jejich životnosti. Takže neexistuje žádný konkrétní časový limit pro výměnu zimních pneumatik za jejich letní protějšky. Nejdůležitější pravidlem je nevyměnit je příliš brzo. Námraza nebo sníh se mohou objevit dokonce i v dubnu.

 

Letní pneumatiky mají méně porézní strukturu vzorku, která zajišťuje lepší přilnavost. Díky tomu produkuje méně hluku, čímž se zvyšuje komfort jízdy. Letní pneumatiky se vyrábí z bohaté gumy, která je poměrně odolná proti horku a vysokým teplotám. Jsou také vybaveny obvodovými drážkami, které odvádí vodu a minimalizují riziko klouzání (tzv. „aquaplanningu“).

 

Výměna pneumatik auta - jak poznat opotřebenou pneumatiku

 

Časté a dlouhé jízdy autem, neustále se měnící podmínky na silnici, i nehody a havárie mohou přinutit řidiče vyměnit pneumatiky jejich aut. Když zkontrolujete následující prvky, můžete zjistit, že vaše pneumatiky potřebují vyměnit:

 

 • hloubka vzorku - pokud je příliš mělký, může auto nekontrolovatelně klouzat,

 • stav vzorku nebo předku pneumatiky - musíte kontrolovat, jestli na pneumatice není nějaký defekt, píchnutí, kamínky nebo sklo apod.,

 • vybouleniny na bočních stranách pneumatiky - mohou způsobit poškození pneumatik, když se auto hýbe.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky