36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Na co pamatovat před cestou do hor?

Na co pamatovat před cestou do hor?

 

Zimní prázdniny jsou ideální dobou na výlet na hory. Mnoho lidí ví, jak se postarat o svou bezpečnost při lyžování anebo během pěších túr po horách. Bezpečná cesta však začíná už ve chvíli, kdy projdeme dveřmi domu a nasedneme do auta. Zjistěte, co byste si ještě měli připravit před odjezdem na prázdniny kromě tak základních prvků, jako jsou zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy.

 

Z článku se dozvíte:

 

  • co by měla obsahovat výbava vašeho automobilu, než vyrazíte na hory,
  • proč je vhodné před cestou navštívit mechanika,
  • jak vybrat vhodné pneumatiky,
  • ve kterých zemích jsou sněhové řetězy nezbytné a jak vybrat řetězy vhodné pro pneumatiky,
  • jaké jsou zásady bezpečné jízdy na horách.
letecký pohled na zasněženou klikatou silnici

Než se vydáte na cestu.

 

Před cestou do hor stojí za to se postarat o auto z technického hlediska a také se připravit na rizikové situace na silnici, abyste v případě nebezpečí věděli, jak reagovat. Zde je cestovní seznam: 

1. Postarejte se o příslušnou výbavu svého automobilu

 

Pokud chcete, aby vaše cesta byla co možná nejbezpečnější, nejprve se postarejte o svoje auto. Několik dnů před odjezdem je vhodné provést samostatně prohlídku auta, to znamená:

 

  • zkontrolovat hladinu provozních kapalin, jako je brzdová kapalina, chladicí kapalina nebo kapalina do ostřikovačů;
  • ujistit se, zda světla řádně fungují a zda jsou správně nastavená, a zásobit se sadou náhradních žárovek;
  • zkontrolovat datum použitelnosti hasicího přístroje v autě, postarat se o kompletní výbavu lékárničky a výstražný trojúhelník;
  • zkontrolovat stav stěračů a vyměnit je, pokud neplní svoji funkci (to je mimořádně důležité v zimě, protože stěrače budou muset dobře očistit sklo).

2. Pokud to bude zapotřebí, navštivte automechanika

 

Pokud prohlídka proběhla už před několika měsíci, před odjezdem je vhodné navštívit automechanika. Ten zkontroluje správné fungování brzdové soustavy, tloušťku destiček a kotoučů. Každodenní jízda městem může velmi zhoršit jejich stav a funkční brzdy jsou při jízdě nezbytné.

 

Automechanik také zkontroluje geometrii vozidla, stav zavěšení nebo úroveň nabití akumulátoru, který může v zimě selhávat. Je to také vhodná chvíle pro výměnu filtrů a kontrolu stavu klimatizace. Přestože teplota v zimě nebude určitě rozmazlovat, klimatizace se může hodit k rychlému odmlžení skel.

3. Vyberte vhodné pneumatiky

 

Dalším důležitým prvkem, o který je třeba se postarat, jsou zimní pneumatiky. Zejména v zimě má jejich vhodný výběr obrovský vliv na bezpečnost jízdy. Na cestu pochopitelně nelze vyrazit s letními pneumatikami, ale to není jediný požadavek. Dalším aspektem je vhodný tlak v pneumatikách. Pokud v nich je příliš málo vzduchu, auto se nejen hůře řídí, ale zvyšuje se také spotřeba pohonných hmot.

 

Nezapomeňte také zkontrolovat stav rezervy, která bude vaší záchranou, pokud během cesty „píchnete”.

4. Zkontrolujte, zda potřebujete sněhové řetězy

 

Jestliže vyrážíte do zahraničí, může se ukázat, že sněhové řetězy jsou nezbytné a za to, že je nemáte, můžete dostat pokutu. Ve všech zemích EU (kromě Nizozemska) je jízda s řetězy povolená a v některých zemích dokonce povinná za stanovených podmínek, mj. v Rakousku, Švýcarsku, Francii a Itálii. Také v České republice je jízda s řetězy na úsecích silnic označených příkazovou značkou povinná.

 

Čemu tedy věnovat při výběru řetězů pozornost? Především je třeba vybrat jejich velikost vhodnou pro rozměr pneumatiky a zjistit v popisu výrobce, zda řetězy vyhovují konkrétnímu modelu auta.

5. Jeďte bezpečně

 

I ten nejlépe připravený automobil nepomůže, pokud řidič nedodrží bezpečnostní zásady na silnici. Na co pamatovat během cesty do hor?

 

  • Snažte se volit rychlostní stupně tak, abyste nemuseli podřazovat během jízdy do kopce –  nejlepší je řídit se zásadou „čím vyšší kopec, tím nižší rychlostní stupeň“.
  • Cestou z kopce se snažte nepoužívat zbytečně brzdy, lepší je brzdění motorem – jeďte z kopce bez přidávání plynu, s nízkým rychlostním stupněm, který byl zařazený při výjezdu na kopec.
  • Mějte také na paměti, že na horské silnici mohou nastat nepředvídané situace, proto je třeba jet pomalu a dodržovat patřičnou vzdálenost od automobilu jedoucího před vámi.
  • Při parkování automobilu na horách zatáhněte vždy ruční brzdu a nechte zařazenou rychlost, aby nedošlo k samovolnému pohybu automobilu.

 

Pokud se budete řídit zásadami z tohoto seznamu, celá cesta proběhne bez komplikací a vy šťastně dorazíte do cíle. Šťastnou cestu!

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky