RADY A TIPY

Jak snížit spotřebu paliva?

Jedna ze stále se opakujících stížností mnoha řidičů se týká skutečnosti, že jejich auta spotřebovávají více paliva, než výrobce sliboval. Zklamání je obvykle způsobeno nespolehlivými údaji v katalogu auta. Řidiči si však často neuvědomují, že oni sami mají velký vliv na snížení a zvýšení spotřeby paliva.

Když budete dodržovat zásady hospodárného řízení, může za palivo za měsíc utratit mnohem méně, a navíc můžete snížit i hladinu vašich emisí CO2. Udržováním stavu auta, pravidelnými prohlídkami a vědomějším stylem řízení se spotřeba paliva také sníží. Níže vám poskytneme informace o dobrých návycích, které zásadně zvýší vaši bezpečnost při jízdě a sníží vaši spotřebu paliva.

1. Kontrolování motoru

I když máte auto poslední generace, neznamená to, že byste se neměli starat o svůj motor. I takové auto potřebuje svoje svíčky, vzduchový filtr a zapalovací kabely pravidelně kontrolovat. Stačí zmínit, že filtr je navržen k ochraně motoru před znečištěním, a když je špinavý a zanesený, efektivita spalování paliva se snižuje. Proto když nefunguje správně filtr, je potřeba více paliva k dosažení stejného výkonu.

2. Správný druh motorového oleje

Motorový olej má spoustu důležitých funkcí. Jednou z nich je snižování tření a odporu v motoru. Používání správného druhu oleje může také ovlivnit množství paliva, které vaše auto využije každý den. Je to způsobeno složitou konstrukcí motorových pohonů a různými přístupy, které volí různé automobilové společnosti.

Rada pro řidiče, kteří chtějí snížit spalování paliva, obvykle zní používat syntetické produkty s co nejnižší viskozitou, která je povolena výrobcem. Nejvíce minimalizují třeni mezi pohyblivými částmi motoru a nejrychleji se díky nim dosahuje všech bodů, které vyžadují mazání. Pravidelná výměna oleje zaručuje stálou viskozitu během provozu motoru, což na oplátku znamená, že je možné snížit spotřebu paliva až o 3,5 %.

3. Správné používání klimatizace

Správné používání klimatizace může také pomoct ušetřit palivo. Koneckonců je klimatizace poháněná motorem, a čím větší je zátěž, tím víc paliva se využívá.

Tomuto problému se můžete vyhnout, pokud před cestou vyvětráte interiér svého auta. Doporučujeme otevřít všechny dveře a okna, aby se mohl horký vzduch dostat z auta během pár desítek sekund. Také byste měli zvážit ochlazování svého vozidla po jednotlivých etapách. Nastavte počáteční teplotu o několik stupňů nižší, než je teplota venku a potom ji postupně snižujte k cílové teplotě.

4. Nepřetěžujte kufr

Pokud máte v kufru pořád obrazovku, kterou jste naposledy použili před půl rokem na dovolené nebo lopatu, kterou jste potřebovali na zahradu loni na podzim, také byste mohli zjistit, že máte problém s dosažením spotřeby paliva, kterou udává výrobce. Jedna věc neznamená velký problém, ale několik věcí může vážit jako další pasažér. Není příliš rozumné ani hospodárné neustále platit za zbytečná zavazadla.

5. Zkontrolujte střechu

I střešní nosiče mohou být na používání drahé. I když se můžou během dovolené hodit, jezdit každý den s prázdným střešním nosičem je vyhazování peněz ve své nejryzejší podobě. Navíc starší nebo méně aerodynamické konstrukce nosičů mohou zvýšit náklad na cestu i o několik zlotých na každých 100 kilometrů.

6. Nezapomínejte na brzdy

Pokud budete dodržovat výše popsané rady, ale nebudou správně fungovat vaše brzdy, nic tím nezískáte. Pamatujte na to, že brzdové destičky, které se tisknou na válce se opotřebovávají rychleji a přidávají nadbytečný odpor pohybu auta, čímž je spotřeba paliva vyšší.

7. Udržujte pneumatiky v provozuschopném stavu

Jízda s tlakem v pneumatikách o 0,2 baru nižším, než se doporučuje, zvyšuje spalování až o 2 %. Nahuštění pneumatik vás nic nestojí, ale když tuhle záležitost zanedbáte, budete na to doplácet z vlastní kapsy. Vyplatí se jednou za měsíc zkontrolovat stav vašich pneumatik. Nezapomínejte na to, že tlak může být špatný už dlouhou předtím, než je to znatelné pouhým okem.

8. Jak snížit spalování při řízení?

Výše zdůrazněné faktory nejsou jedinými, které ovlivňují spotřebu paliva. Má na to velký a zjevný vliv i váš styl řízení. Každému je pravděpodobně jasné, že vyrazit se zapnutými světly a pískajícími pneumatikami a jízda při nejvyšší možné rychlosti několikanásobně zvýší spalování paliva.

Pro hospodárnější řízení musíte dodržovat pár pravidel, díky kterým bude spotřeba paliva vašeho auta nižší:

  • brzděte motorem – hodně řidičů dělá tu chybu, že změní rychlost na neutrál, když vidí před křižovatkou, že je červená. Zvlášť v moderních autem, ve kterých změna rychlosti a sundání nohy z plynu umožňuje dosáhnout dočasné hladiny spalování... 0,0 litru / 100 km, což by mělo být dost k tomu, aby to povzbudilo každého řidiče ke zvážení zařazení tohoto návyku,
  • nezahřívejte motor před započetím jízdy – i když byste rádi rychleji očistili sníh z oken nebo usnadnili motorovému pohonu nastartovat v chladném počasí, zahřívání není nutné a dokonce i škodlivé. Správný postup je prvně odhrnout sníh z auta, potom ho nastartovat a začít plynulou jízdu, aby mohlo auto dosáhnout správné teploty,
  • ujistěte se, že jezdíte plynule – pokud z dálky vidíte červenou, nezrychlujte, abyste projeli na poslední chvíli, nestojí to za to. Zpomalení je mnohem rozumnější krok. Když pojedete k semaforu pomaleji, při vašem dojezdu už blikne zelená a snížíte množství brzdění a rozjezdů. Navíc doporučujeme rovnoměrné zrychlování až do dosažení maximální povolené rychlosti. Jízda s vyšší zařazenou rychlostí znamená menší túrování motoru, a tedy i méně spalování a hluku uvnitř auta.

Doufáme, že výše uvedené tipy vám pomohou s každou nádrží paliva ujet dál a dál. Peníze, které takto ušetříte, jde určitě utratit i líp.